Με μια εμφάνιση από…άλλο πλανήτη ο Ντάμιαν Λίλαρντ σημείωσε 71 πόντους, έκανε ρεκόρ καριέρας και οδήγησε τους Μπλέιζερς στη νίκη με 131-114 κόντρα στους Ρόκετς.

Ο «Dame» έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του, αφού στο ημίχρονο είχε σκοράρει ήδη 41 πόντους με 8 τρίποντα, ενώ συνέχισε το απίστευτο κρεσέντο του και στο δεύτερο ημίχρονο που πρόσθεσε ακόμη 30 πόντους.

Ο Λίλαρντ, με τους 71 πόντους που σημείωσε έκανε ρεκόρ καριέρας, έχοντας ακόμη στο ενεργητικό του 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και μόλις 2 λάθη σε 39 λεπτά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 13 τρίποντα!

Μια μυθική εμφάνιση από τον ηγέτη των Μπλέιζερς, που έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του NBA, πίσω από Ουίλτ Τσάμπερλεϊν και Κόμπε Μπράιαντ που έχει πάνω από πέντε αγώνες με 60+ πόντους!