Ο Μοράντ οδήγησε τους Γκρίζλις στη νίκη επί των Νάγκετς με 122-118, ενώ οι Τζαζ επικράτησαν δύσκολα των Πίστονς με 111-101.

Οι Γκρίζλις προηγήθηκαν ακόμα και με +12 στο πρώτο ημίχρονο, είδαν τους Νάγκετς να γυρίζουν τούμπα το ματς, όμως στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο ήταν σαφώς ανώτεροι.

Έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, δεν κάμφθηκαν από την όποια αντίδραση των γηπεδούχων κι έφτασαν στην εκτός έδρας νίκη με 122-118.

Για τους Γκρίζλις του 32-16 ο Μοράντ έφτασε τους 38 πόντους, ο Μέλτον είχε 21 και ο Τζάκσον 20.

Για τους Νάγκετς του 23-21 δεν έφτανε το τριπλ νταμπλ του Γιόκιτς (26 πόντοι, 12 ασίστ, 11 ριμπάουντ), 27 πόντους είχε ο Μπάρτον.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 111-101 κέρδισαν οι Τζαζ τους Πίστονς, 2:05 πριν από τη λήξη κέρδιζαν με 105-101 σε ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό ματς καθ’ όλη τη διάρκειά του.

Έφτασαν το ρεκόρ τους στο 30-16 με τον Γκομπέρ να έχει 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, τον Μπογκντάνοβιτς 23 πόντους και τον Κλάκσον 20 πόντους.

Για τους Πίστονς του 11-34 ο Κάνινγκχαμ είχε 25 πόντους.