Μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη στο Ντάλας, με τους Μάβερικς να επικρατούν των Ρόκετς στην παράταση με 147-136, έχοντας τους Κάιρι Ίρβινγκ και Λούκα Ντόντσιτς σε μεγάλα κέφια.

Οι Ντάλας Μάβερικς αναδείχθηκαν νικητές στο παιχνίδι κόντρα στους Χιούστον Ρόκετς, καθώς επιβλήθηκαν με 147-136 στην παράταση, σε ένα παιχνίδι που ο Κάιρι Ίρβινγκ και ο Λούκα Ντόνστις έκαναν… πράγματα και θαύματα στην επίθεση.

Η έκβαση του παιχνιδιού ήταν δραματική, καθώς στην τέταρτη περίοδο και ενώ οι Ρόκετς ήταν μπροστά στο σκορ με 129-126, ο Σμιθ αστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών στα 8″ για τη λήξη και ο Έξουμ τον τιμώρησε σε νεκρό χρόνο, ιαοφαρίζοντας με buzzer beater για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί οι Μάβερικς κυριάρχησαν και έφτασαν στη νίκη με διψήφια διαφορά.

Όλα αυτά, ενώ οι Μάβερικς βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 22 πόντους διαφορά στην δεύτερη περίοδο, όταν είδαν τους Ρόκετς να ξεφεύγουν με 56-34.

Ο Ίρβινγκ σε μία μοναδική παράσταση σκοραρίσματος σταμάτησε στους 48 πόντους (12/17 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 15/17 βολές), ενώ παράλληλα κατέβασε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ. Ο Ντόντσιτς δεν πήγε πίσω, καθώς προσέθεσε 37 πόντους και μοίρασε 12 ριμπάουντ, χάνοντας για μία ασίστ το τριπλ-νταμπλ (9).

Πρώτος σκόρερ των Ρόκετς ήταν ο Ντίλον Μπρουκς με 29 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ σημείωσε ο Φρεντ ΒανΒλιτ με 24 πόντους και 12 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-42, 66-71, 98-106, 129-129, 147-136