Με τον Λούκα Ντόνσιτς να πετυχαίνει 38 πόντους και να αγγίζει το triple double, οι Μάβερικς επικράτησαν των Θάντερς, με 121-114.

Ο Σλοβένος σταρ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του, με τους Μάβερικς να ξεφεύγουν στο σκορ από την 2η περίοδο κι έπειτα, να φτάνουν μέχρι το +16 και να αντέχουν στην αντεπίθεση των Θάντερ στο φινάλε.

Οι Σπένσερ Ντίνγουιντι και Τιμ Χάρνταγουεϊ ακολούθησαν σε απόδοση τον Ντόντσιτς, με τον Ρέτζι Μπούλοκ να προσθέτει 12 πόντους, σε μία βραδιά που το Ντάλας είχε συνολικά 22/54 τρίποντα.

Για τους Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν τρομερός με 42 πόντους, με τον Τζέιλεν Γουίλιαμς να προσθέτει 17 πόντους και τον Τζος Γκίντι 14 πόντους. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι ξεκίνησε στην βασική πεντάδα, αλλά είχε ένα κακό βράδυ, μένοντας άποντος με 0/3 σουτ, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-28, 66-52, 97-90, 121-114

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 9 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 20 (6/14 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πάουελ, Ντίνγουιντι 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντόντσιτς 38 (13/27 σουτ, 3/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κλέμπερ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουντ 8 (5 ριμπάουντ), Μπούλοκ 12 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιλικινά 6 (1)

ΘΑΝΤΕΡ: Γουίλιαμς 17 (1), Ποκουσέβσκι (9 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 42 (14/23 σουτ, 1/2 τρίποντα, 13/13 βολές), Γκίντι 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντορτ 12 (3/11 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέιζλι 4, Ρόμπινσον-Ερλ 6, Ομορούι 2, Μαν 5 (1), Τζο 12 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)