Ο Κρις Μίντλετον “εκτέλεσε” τους Μαϊάμι Χιτ μισό δέκατο πριν το τέλος της παράτασης και χάρισε τη νίκη στους Μιλγουόκι Μπακς με 109-107, οι οποίοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι όπως αναμένονταν με τους Μπακς να έχουν το προβάδισμα και τους Χιτ να είναι δίπλα στο σκορ. Στην κανονική διάρκεια τα «Ελάφια» είχαν το προβάδισμα με 99-97 και οι Χιτ την τελευταία επίθεση, όπου ο Μπάτλερ στην εκπνοή ισοφάρισε σε 99-99.

Στην παράταση όμως ήταν η ώρα του Κρις Μίντλετον ο οποίος πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ και ευστόχησε με μισό… δέκατο για το φινάλε, δίνοντας την νίκη στους Μπακς με 109-107 και το 1-0.

Για το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 26 πόντους με 6/13 βολές, 10/24 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μίντλετον 27 πόντους, ο Χόλιντει 20 πόντους και 11 ασίστ.

Από το Μαϊάμι ο Ντράγκιτς είχε 25 πόντους, ο Ρόμπινσον 24 πόντους, ο Μπάτλερ 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 53-50, 80-78, 99-99 (καν.αγ.), 109-107 (α’ παρ.).