Στα ημιτελικά της περιφέρειας οι Μιλγουόκι Μπακς, νικώντας 4-1 στη σειρά τους Σικάγο Μπουλς. Όργια, για άλλη μια φορά, απ’ τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έχει ήδη το μυαλό του, στους Μπόστον Σέλτικς.

Ο «Greek Freak» ήταν συγκλονιστικός για ακόμη ένα ματς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30 λεπτά, μετρώντας 11/14 εντός παιδιάς και 11/14 βολές.

Το ματς εξελίχθηκε από την αρχή σε περίπατο για τους Μπακς, που ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 34-18, ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα, ενώ η διαφορά αυξήθηκε στην δεύτερη περίοδο με το Μιλγουόκι να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 60-42.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Μάικ Μπουντενχόλζερ να ξεκουράσει τον Γιάννη ενόψει και της σειράς με τους Σέλτικς, δίνοντας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης χρόνο συμμετοχής και στον Θανάση Αντετοκούνμπο.

Για τους Μπουλς, που πλέον ετοιμάζονται για τις διακοπές τους, ξεχώρισε ο Πάτρικ Ουίλιαμς (23 πόντους) και ο Νίκολα Βούτσεβιτς (19 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Δωδεκάλεπτα: 34-18, 60-42, 91-68, 116-100