Οι  Σέλτικς, με μια απίθανη εμφάνιση του ηγέτη τους, Τζέισον Τέιτουμ(46π), έκαναν το “μπρέικ” και έφτασαν την σειρά στο Game 7. Οι Μπάκς (κυρίως ο Γιάννης) προσπάθησαν  να παραμείνουν στο ματς όμως οι Σέλτικς ήταν πολύ καλοί για να νικηθούν.

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν δυναμικά, έχοντας 8/15 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, με πρωτεργάτη τον Μάρκους Σμάρτ(21π), ο οποίος είχε 4/6 πίσω από τα 7.25. Στην αντίπερα όχθη για το Μιλγουόκι, ο Γιάννης είχε 17 πόντους  με 6/6 βολές, με  το πρώτο δωδεκάλεπτο να λήγει με 28-26 υπέρ των Κελτών.

Η ομάδα της Βοστώνης συνέχισε δυναμικά από την γραμμή του τριπόντου με τον Τέιτουμ να παίρνει την σκυτάλη έχοντας 4/4, προτού ο Μπουντενχόλζερ καλέσει τάιμ-άουτ με το σκορ να είναι 38-30. Οι Μπάκς, έδειχναν χαμένοι, καθώς οι Σέλτικς “έσφιξαν” την άμυνα τους και ανάγκασαν το Μιλγουόκι να παίρνει τραβηγμένες προσπάθειες, κι ενώ οι “Κέλτες” έριξαν τα ποσοστά τους από την γραμμή του τριπόντου, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 53-43, με τον Αντετοκούνμπο να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας 21 πόντους.

Οι Σέλτικς μπήκαν στην 3η  περίοδο με την φόρα που είχαν απ το πρώτο ημίχρονο, κι έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους, με τον Τζέιλεν Μπράουν(22π) να αναλαμβάνει και αυτός δράση, και τον Τέιτουμ να το πιάνει ακριβώς εκεί που το είχε αφήσει, με το τρίτο δωδεκάλεπτο να κλείνει βρίσκοντας τους Μπάκς να υπολείπονται με 13 πόντους και το σκορ να γράφει 83-70.

Στην 4η  περίοδο, ο Γιάννης το πήρε προσωπικά έχοντας και την πολύτιμη βοήθεια του Πατ Κόνατον(14π), οι Μπάκς έπαιξαν άμυνα και μάζεψαν την διαφορά στους 4 με περίπου 7 λεπτά να απομένουν, όμως ο Τέιτουμ ήταν πολύ “καυτός” και ανέβασε ξανά την διαφορά. Ο Γιάννης έκανε ακόμη μια μυθική εμφάνιση(44π 20 ριμπαουντ), αλλά δεν ήταν αρκετή για να στείλει τα “ελάφια” στους τελικούς της Ανατολής.