Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο… άγγιξε το «triple double» με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ αλλά ο Εμπίιντ με 42 πόντους, οδήγησε τους Σίξερς στην νίκη μέσα στο Μιλγουόκι με 123-120.

Οι Μπακς προηγήθηκαν στο τέλος της 1ης περιόδου, αλλά οι 76ερς με κορυφαίο τον Εμπίιντ κατάφεραν να αντιδράσουν και να κλείσουν μπροστά το πρώτο μέρος με 61-69. Οι Σίξερς στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους (66-81) αλλά οι Μπακς δεν είχαν καμία διάθεση να τα παρατήσουν. Κυρίως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος άρχισε να σκοράρει από… παντού για να οδηγήσει τους Πρωταθλητές στην ανατροπή μιας και ισοφάρισαν σε 103-103 ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 113-109 με καλάθι του «Greek Freak» και 5:26 για το τέλος. Οι Σίξερς όμως βρήκαν τις λύσεις χάρη στον Εμπίιντ και προηγήθηκαν με 116-120, με τους Μπακς την ίδια στιγμή να είναι άστοχοι.

Ο Μίντλετον έκανε το 118-120 με 27΄΄ για το τέλος, με τον Νιάνγκ να κερδίζει φάουλ στα 13 δευτερόλεπτα, έχοντας 1/2 βολές για το 118-121. Ο Μίντλετον αστόχησε σε τρίποντα στα 8΄΄, με τον Μάξει να έχει 2/2 βολές για το 118-123. Ο Αντετοκούνμπο έτρεξε γρήγορα για να σκοράρει (120-123) με 3΄΄ και τρία δέκατα. Οι Σίξερς έκαναν λάθος μιας και ο Κορκμάζ πάτησε γραμμή, δίνοντας μία τελευταία ευκαιρία στους Μπακς με 2 δευτερόλεπτα. Ο Εμπίιντ έκανε αμέσως φάουλ στον Αντετοκούνμπο, με 1΄΄ και ένα δέκατο. Ο Μίντλετον πήρε το τελευταίο σουτ αλλά ήταν άστοχος για το τελικό 120-123 υπέρ των Σίξερς.

Από το Μιλγουόκι (36-24) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 32 πόντους με 4/5 βολές, 11/19 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής, ο Χόλιντει 24 πόντους, ο Μίντλετον 19 πόντους με 2/12 τρίποντα. Συμμετοχή για τον Θανάση Αντετοκούνμπο.

Για την Φιλαντέλφεια (35-23) ο Εμπίιντ είχε 42 πόντους με 11/14 βολές, 11/17 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, οι Μάξει και Χάρις από 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-24, 61-69, 93-100, 120-123.