Oι Φιλαδέλφεια 76ers, έχοντας σε τρομερή φόρμα τον Ζόελ Εμπίντ, πέρασαν απ’ τους Τορόντο Ράπτορς με σκορ 97-132 κι οι Φοίνιξ Σανς, με τα 14/14 σουτ του Κρις Πολ, “έσπασαν” την έδρα των Πέλικανς και προκρίθηκαν με σκορ 109-115.

Οι Σίξερς άφησαν πίσω τους τις δύο σερί ήττες, σοβαρεύτηκαν και διαλύοντας τους Ράπτορς με 132-97 στο Τορόντο προκρίθηκαν με 4-2 στα ημιτελικά της Δύσης, όπου θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τους Χιτ, με το πρώτο ματς να διεξάγεται ξημερώματα Τρίτης στο Μαϊάμι. Ο Τζοέλ Εμπίντ με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζέιμς Χάρντεν με 22 πόντους και 15 ασίστ πήραν την κατάσταση πάνω τους για την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, που με ένα επί μέρους 37-17 στο τρίτο δωδεκάλεπτο «καθάρισε» το ματς. Ο Κρις Μπουσέ και ο Πασκάλ Σιάκαμ με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα δεν μπόρεσαν να δώσουν παράταση ζωής στην ομάδα του Νικ Νερς.

Δωδεκάλεπτα: 29-34, 61-62, 78-99, 97-132

Παρότι βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, οι Σανς πήραν τη νίκη με 115-109 στη Νέα Ορλεάνη και με 4-2 προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Δύσης, όπου με πλεονέκτημα έδρας περιμένουν τους Μάβερικς. Ο Κρις Πολ έγραψε ιστορία ως ο παίκτης με τα περισσότερα εύστοχα σουτ χωρίς να αστοχήσει σε αγώνα των playoffs έχοντας 33 πόντους με 14/14 (13/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο), αλλά και 8 ασίστ. Ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 22 πόντους, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ επέστρεψε από τον τραυματισμό του με 13 πόντους και με το τρίποντο που 1:43 πριν το τέλος έβαλε μπροστά την ομάδα του (104-106). Ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 21 πόντους αλλά με 8/19 σουτ για τους Πέλικανς που το πάλεψαν στο μέτρο του δυνατού, αλλά δεν μπόρεσαν να βγάλουν εκτός της ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου.

Δωδεκάλεπτα: 28-28, 58-48, 85-82, 109-115