Οι Χοκς έφτασαν ακόμα και στο +20 κόντρα στους Σίξερς, αλλά τελικά τα… χρειάστηκαν για να φτάσουν στην νίκη με 104-95. Στην παράταση οι Χιτ τους Χόρνετς, σημαντική νίκη των – χωρίς Λίλαρντ – Μπλέιζερς στην έδρα των Πέλικανς.

Οι αγώνες των Χοκς με τους Σίξερς πάντα έχουν ενδιαφέρον. Τούτο επιβεβαιώθηκε για ακόμα μία φορά, με την Ατλάντα να επικρατεί έπειτα από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με 104-95 της – χωρίς Χάρντεν – Φιλαντέλφεια.

Οι Χοκς είχαν από την αρχή το προβάδισμα και ξέφυγαν στην τρίτη περίοδο, ενώ έφτασαν ακόμα και στο +20. Οι παγκίτες των Σίξερς ωστόσο στο τέλος κατέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους, με τον Νέιτ ΜακΜίλαν να υποχρεώνεται να επαναφέρει τους βασικούς για να “κλειδώσει” την νίκη.

Ο Τρέι Γιανγκ με 26 πόντους (αλλά 7/21 σουτ) και ο Κλιντ Καπέλα με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 26 πόντους και 13 ριμπάουντ (αλλά και 7 λάθη) και ο Ταϊρίς Μάξι 17 πόντους (αλλά 5/17 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 46-42, 80-66, 104-95

Χιτ – Χόρνετς 117-112

Οι Χιτ βρήκαν απέναντί τους μία Σάρλοτ χωρίς τους ΛαΜέλο Μπολ και Γκόρντον Χέιγουορντ. Έφτασαν ακόμα και στο +15, αλλά και στο +12 στην τέταρτη περιοδο. Με κάποιο… μαγικό τρόπο ωστόσο κατάφεραν να κάνουν ντέρμπι ακόμα ένα παιχνίδι τους φέτος και τελικά χρειάστηκαν την παράταση για να πάρουν την νίκη με 117-112. Ο Τέρι Ροζίερ ήταν ο μοιραίος των Χόρνετς, αστοχώντας σε τρίποντο με το σκορ στο 115-112 στην παράταση.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν συγκλονιστικός για το Μαϊάμι με 35 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να προσθέτει 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Χόρνετς, ο Κέλι Ούμπρε είχε 29 πόντους και ο Ροζίερ 22 πόντους (αλλά 8/25 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-27, 58-50, 85-73, 104-104, 117-112

Πέλικανς – Μπλέιζερς 95-106

Οι Μπλέιζερς αποφάσισαν να ξεκουράσουν τους Ντέμιεν Λίλαρντ και Γιουσούφ Νούρκιτς στην Νέα Ορλεάνη. Ακόμα κι έτσι, βρήκαν στο τέλος τον τρόπο να αποδράσουν με το “διπλό” κόντρα στους Πέλικανς, παίρνοντας την νίκη με 95-106.

Ο Τζεράμι Γκραντ με 27 πόντους έδειξε τον δρόμο στους Μπλέιζερς, με τον Άνφερνι Σάιμονς να προσθέτει 23 πόντους (αλλά με 5/18 σουτ) και τον Τζος Χαρτ 17 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 29 πόντους, ο Τρέι Μέρφι 16 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 13 πόντους (αλλά 6/17 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-27, 57-51, 74-78, 95-106