Οι Νικς κατέβαλαν την αντίσταση των Καβαλίερς, έκαναν το 3-1 στη σειρά των πλέι οφ και είναι έτοιμοι για την πρόκριση στην επόμενη φάση, έχοντας ξεκινήσει με μειονέκτημα έδρας. Επόμενο παιχνίδι στο Κλίβελαντ στις 27/4 (02:00 ώρα Ελλάδας).

Κορυφαίοι των νικητών οι Τζέιλεν Μπράνσον (5/9 τρ.) και Αρ Τζέι Μπάρετ με 29 και 26 πόντους αντίστοιχα, με τον Τζος Χαρτ να ακολουθεί με19 πόντους. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε επιθετικά ο Ντάριυος Γκαρλαντ με 23 πόντους, ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ έμεινε στους 11 πόντους με 5/18 σουτ.

Οι Νικς είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, φτάνοντας ως το +15 (46-31) λίγο πριν το ημίχρονο (48-36). Η αντίδραση των Καβαλίερς ήρθε στην τρίτη περίοδο. Αφού ροκάνισαν τη διαφορά, κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη φορά με 61-63, όμως οι Νικς ανέκτησαν το προβάδισμα στο τέλος του δωδεκαλέπτου με 73-71.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τελευταίο μέρος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την πρωτοπορία, χωρίς όμως να έξασφαλίζουν απόσταση ασφαλείας. Αυτό έγινε στα τελευταία μόνο λεπτά του αγώνα, με τους Νικς να διαμορφώνουν το καθοριστικό 98-87 στο 1’22” πριν το τέλος χάρη στα διαδοχικά καλάθια των Μπράνσον και Χαρτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-23, 54-45, 73-71, 102-93