Οι Σίξερς, με μπροστάρη τον «τριπλό» Χάρντεν και τον κυρίαρχο στους αιθέρες Εμπίιντ, άλωσαν το Madison Square Garden με 125-109, υποχρεώνοντάς τους Νικς στην πέμπτη σερί τους ήττα.

Ο Χάρντεν τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους, 16 ασίστ, 10 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Εμπίιντ φόρτωσε το καλάθι των Νικς με 37 πόντους, με τον Μάξεϊ να βάζει άλλους 21. Για τους γηπεδούχους Φουρνιέ και Μπάρετ είχαν από 24 πόντους, ενώ ο Κουίκλι πρόσθεσε 21.

Με αυτή τη νίκη οι Σίξερς ανέβηκαν στην 3η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 36-23, ενώ οι Νικς έπεσαν στο 25-35 και στη 12η θέση της ίδιας περιφέρειας.

Οι Σίξερς έχτισαν διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας ως το +12 (51-63) ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 με τους Χάρντεν και Εμπίιντ να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους διατηρήθηκε μέχρι τις αρχές του τέταρτου δωδεκαλέπτου, με τους Κουίκλι και Μπάρετ να βάζουν μπροστά τους Νικς με 98-95 για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Χάρντεν και Εμπίιντ, κάνοντας το 105-112, ενώ το τρίποντο του Μάξεϊ (107-118) καθάρισε το ματς στα 2’ πριν το φινάλε.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-38, 56-65, 89-91,109-125