Την πρώτη τους νίκη πήρανε Σέλτικς και Μάτζικ και μάλιστα εκτός έδρας, επί των Ρόκετς και Νικς, αντίστοιχα. Νέα ήττα και για τρίτη φορά για τους Θάντερ, αυτή την φορά από τους Σίξερς.

Οι 76ers αν κι εξακολουθούν να στερούνται τον Μπεν Σίμονς πέρασαν νικηφόρα από την Οκλαχόμα κερδίζοντας τους Θάντερ με 115-103.

Η Φιλαδέλφεια είχε από την αρχή το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει σε διψήφια διαφορά, κάτι που κατάφερε στο ξεκίνημα του τελευταίου δωδεκαλέπτου.

Με σερί 11-2 διαμόρφωσε το 87-78, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος, στο 98-80 και με αυτό το +18 ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη.

Ακρογωνιαίοι λίθοι ο Κάρι με 28 πόντους και ο Εμπίιντ με 22, καλύτερος από τους Θάντερ ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ με 29, ακολούθησε ο Γκίντεϊ με 19.

Οι Σέλτικς με κορυφαίο τον Τέιτουμ, που έφτασε τους 31 πόντους, κέρδισαν εκτός έδρας τους Ρόκετς με 107-97.

Τα θεμέλια νίκης τοποθετήθηκαν στα μισή της τρίτης περιόδου όταν με σερί 14-3 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (89-69 από το 75-66).

Πολύ καλός για τη Βοστώνη ήταν ο Χόρφονρτ που πέτυχε double-double (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ από το Χιούστον ο Τζέιλεν Ριντ σημείωσε 30 πόντους και ο Γουντ 20.

Το Ορλάντο άλωσε τη Νέα Υόρκη κερδίζοντας με 110-104. Σάλπισε την αντεπίθεσή του στην τέταρτη περίοδο και από το -6 (74-80) πήγε στο +7 (89-82) με σερί 15-2 κι έκτοτε άντεξε στην πίεση της γηπεδούχου.

Εντυπωσιακός ο Κρόουλ Άντονι, που άγγιξ το τριπλ νταμπλ (29 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ο Ρος είχε 22 πόντους, double double ο Μο Μπάμπα (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Από τους Νικς, που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, ο Τζέιλεν Ραντλ είχε 30 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Ρόμπινσον 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.