Η μάχη για την αποφυγή ή την είσοδο στο τουρνουά play-in καλά κρατεί και στο ΝΒΑ. Φαίνεται πως η αγωνία κορυφώνεται κι απόμένουν πλέον λίγα παιχνίδια για να σχηματιστεί ο χάρτης της postseason.

Πόρτλαντ Μπλέιζερς-Χιούστον Ροκετς 140-129

Oι Μπλέιζερς έκαναν το καθήκον τους κόντρα στους Ρόκετς, έστω και πιο δύσκολα από ότι περίμεναν, επικρατώντας με 140-129. Στο 40-29 το ρεκόρ του Πόρτλαντ που πατάει γερά στην 6η θέση της Δύσης και βρίσκεται 1.5 παιχνίδι μπροστά από τους 7ους Λέικερς (38-30) στην προσπάθεια να αποφύγει το play-in τουρνουά.

Ο Ντάμιανν Λίλαρντ με 34 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπλέιζερς, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και τον Νόρμαν Πάουελ να να προσθέτουν από 28 πόντους και τον Γιουσούφ Νούρκιτς 22 πόντους, σε μία βραδιά που το Πόρτλαντ ξέφυγε με 50-33 στην πρώτη περίοδο και έκτοτε έλεγχε το ματς.

Ακόμα κι έτσι όμως, αγχώθηκε λίγο στην τέταρτη περίοδο βλέποντας τους Ρόκετς να μειώνουν σε 116-111 και χρειάστηκε ένα επιμέρους σκορ 14-5 για να ξεφύγει με 130-115 και να “καθαρίσει” την νίκη.

Γκόλντεν Στέιτ Ουοριορς-Γιούτα Τζαζ 119-116

Οι Γκόλντεν Στέιτ Οουόριορς πήγαν να αυτοκτονήσουν κόντρα στους Τζαζ, χάνοντας διαφορά 18 πόντων στην 4η περίοδο. Στο τέλος, έστω και οριακά, απέφυγαν το χαρακίρι, παίρνοντας την νίκη με 119-116. Και έχουν να ευχαριστούν τον Στεφ Κάρι για αυτό.

Ο σταρ της ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους. Ήταν όμως ένα τεράστιο τρίποντο (έπειτα από δικό του άστοχο τρίποντο) που έκανε το σκορ 117-116 με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε και δύο βολές στην συνέχεια που διαμόρφωσαν το τελικό 119-116. Στο ενδιάμεσο – και στο φινάλε – ήταν ο Τζόρνταν Κλάρκσον αυτός που αρχικά αστόχησε σε τρίποντο (με το σκορ στο 114-116), λέι-απ (με το σκορ στο 117-116) και νέο τρίποντο (με το σκορ στο 119-116), όντας ο μοιραίος για την ομάδα του.

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Ιντιάνα Πέισερς 102-111

Οι Ιντιάνα Πέισερς προσπαθούν – έστω και ασθμαίνοντας – να μπουν στο play-in τουρνουά στην Ανατολή. Χάρη στην νίκη τους στο Κλίβελαντ επί των Καβαλίερς με 102-111 βρίσκονται πλέον κοντά στον στόχο τους, αφού ανέβηκαν στην 9η θέση με ρεκόρ 32-26, με τους 10ους Γουίζαρντς να έχουν ρεκόρ 32-37 και τους 11ους Μπουλς 29-39.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις τα έκανε όλα για την Ιντιάνα, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους, 20 ριμπάουντ και 9 ασίστ, όντας αυτός που καθάρισε και το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο όταν με προσωπικές ενέργειες μετέτρεψε το 91-91 σε 92-100, με τον Κέλαν Μάρτιν να προσθέτει 25 πόντους και τον Καρίς ΛεΒέρτ 20 πόντους.

Μέμφις Γκρίζλις-Νιου Όρλιν Πέλικανς 115-110

Oι Μέμφις Γκρίζλις θα βρίσκονται σίγουρα στο play-in τουρνουά της Δύσης. Πλέον το μόνο που πρέπει να μάθουν είναι από ποια θέση θα ξεκινήσουν, αφού μετά την νίκη τους με 115-110 επί των Πέλικανς οι βλέψεις τους φτάνουν μέχρι και την 8η θέση.

Ο Ντίλον Μπρουκς με 23 πόντους και ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που ξέφυγαν με 57-71 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου είδαν το σκορ να είναι ισόπαλο με 86-86. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο – έστω και με το… στανιό – πήραν την νίκη, με τον Μπρουκς να είναι αυτός που έκανε το σκορ 110-114 με 52 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε και τον Κάιλ Άντερσον να διαμορφώνει το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών.

Για τους Πέλικανς – που παρατάχθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τους Γουίλιαμσον, Ίνγκραμ και Άνταμς – ο Νίκεϊλ Αλεξάντερ-Γουόκερ είχε 18 πόντους και ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ 15 πόντους.