Στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της Ανατολής οι Μλγουόκι Μπακς λύγισαν τους πιο διαβασμένους Τορόντο Ράπτορς με 108-100 κι έκαναν το 1-0 στη σειρά. Κορυφαίος για τους γηπεδούχυς ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σ’απόδοση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (24π., 13ριμπ., 6ασ.). Για τους Καναδούς που βρέθηκαν φάτσα με το “break” εκπληκτικοί ήταν ο Λέοναρντ και Λάουρι, που σημείωσαν από 31 και 30 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ αγχωμένα μπήκε το Μιλγουόκι στο παιχνίδι κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε το Τορόντο, με τους Λέοναρντ και Σιάκαμ. Οι δύο παίκτες, έκαναν στην κυριολεξία ότι ήθελαν στην άμυνα των “ελαφιών”, οι οποίοι στην επίθεση τα περίμεναν όλα από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε εννέα γρήγορους πόντους, όμως όσο οι συμπαίκτες του σημάδευαν σίδερο (4/18τριπ.) οι Μπακς δεν είχε τύχη. Το 34-23 ήταν μάλλον κολακευτικό, για τους γηπεδούχους, που ευτυχώς βελτίωσαν την εικόνα στη συνέχεια.

Οι Ράπτορς δεν ένιωθαν το ίδιο άνετα, ενώ η αγωνιστική αφύπνιση του Λόπεζ, γρήγορα έφερε τούμπα το ματς και το 42-39 ήταν γεγονός. Βέβαια όσο ο Μπλέντσοου ήταν απών, τόσο οι Ράπτορς θα είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Γκασόλ και Λάουρι έκαναν αθόρυβη δουλειά για τους Καναδούς, που έπαιζαν πιο μυαλωμένα από τους αντιπάλους τους. Ευτυχώς για τα “ελάφια” ο Μάλκολμ Μπρόγκτον ήταν παραγωγικός και με 11 πόντους, έδωσε μεγάλες ανάσες στην ομάδα του. Το 59-51 είναι σκορ που άνετα ανατρέπεται στο δεύτερο ημίχρονο, αν βέβαια βελτιωθεί λίγο η άμυνα.

O Μπλέντσοου αποφάσισε να παίξει μπάσκετ στην τρίτη περίοδο και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι, χωρίς χρονοτριβή. Το 59-61 ξεσήκωσε όλο τους φίλους των γηπεδούχων, όμως ψυχραιμία και η ηγετική φυσιογνωμία του Λέοναρντ, έκανε τη διαφορά. Βάλτε στην εξίσωση και τον πολύ αποτελεσματικό Λάουρι (4/5τριπ.) και θα καταλάβετε γιατί η διαφορά, ανέβηκε ξανά στους δέκα πόντους (72-62). Ύστερα από 36 λεπτά το 83-76 έδινε πολλές πιθανότητες διπλού στο Τορόντο, που ήταν πιο εύστοχο στα σουτ τριών πόντων. Χαρακτηριστικά ανφέρουμε πως ο Σιάκαμ είχε ευστοχήσει σε τρία και ο Μίντλετον σε κανένα.

Τουλάχιστον οι Μπακς μ’ένα γρήγορο 6-0 σερί έφεραν το ματς στον πόντο και τα πάντα ξεκινούσαν πάλι από την αρχή. Ο Λόπεζ έκανε τη διαφορά εκείνη την ώρα, αν και οι Ράπτορς έδειχναν να έχουν απαντήσεις σε όλους τους γρίφους των “ελαφιών”. Τα τρίποντα συνέχισαν να πληγώνουν τους γηπεδούχους (8/40), κάτι που ίσως ν’αποτελούσε το στατιστικό, που θα έφερνε την ήττα. Βέβαια και η second unit των Καναδών τα έκανε μούσκεμα και με τους Μίροτιτς και Μίντλετον να βοηθούν στην επίθεση, είχαμε ανατροπή στο σκηνικό του αγώνα, αλλά και στο σκορ (96-91). Ο Λάουρι με το έκτο του τρίποντο, έκανε το 96-94 και το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Μάλιστα ο Αμερικανός γκαρντ με νέο σουτ από την περιφέρεια, έκανε το 98-98 (είχε προηγηθεί δίποντο του Giannis) κι έμοιαζε ο παίκτης-κλειδί για το Τορόντο. Τη λύση στα επόμενα λεπτά ένα ο τεράστιος Μπρουκ Λόπεζ με πέντε συνεχόμενους πόντους και το 104-100 έδινε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην παρέα του “Greek Freak”. Το τελικό 108-100 δίνει την πρώτη νίκη στους Μπακς, που παρότι δεν έπαιζαν πολύ καλά, πήραν αυτό που ήθελαν από το Game 1.