Με τον Ενές Καντέρ να κάνει τη διαφορά στο παιχνίδι των Μπλέιζερς με τον τσαμπουκά του, η ομάδα του Πόρτλαντ πέρασε από το Ντένβερ με 97-90 κι έκανε δικό της το πλεονέκτημα έδρας.

Σε σύγκριση με το Game 1, η ομάδα της Rip City εμφανίστηκε πολύ πιο διαβασμένη, βρήκε το αντίδοτο στον Νίκολα Γιόκιτς με μια μεγάλη εμφάνιση του Τούρκου σέντερ και, όταν χρειάστηκαν τα σημαντικά σουτ, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ σκόραρε όσα χρειάζονται, για να γίνει το 1-1 και το αβαντάζ να πάει στη δική της πλευρά.

Το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του 8-4 του τετραλέπτου δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, με τις συνεργασίες των Λίλαρντ, ΜακΚόλουμ και Καντέρ να τους δίνουν τα ηνία κι ένα γκολ-φάουλ του Τούρκου να φέρνει και στο +9 την απόσταση στο δίλεπτο για το τέλος της πρώτης περιόδου (15-24). Ο Μπίσλεϊ βελτίωσε την κατάσταση, με τις ατομικές του ενέργειες να φέρνουν το 23-28 του δωδεκαλέπτου.

Ο Χουντ μπήκε στην «εξίσωση» και το Πόρτλαντ έμοιαζε να κυριαρχεί απόλυτα, καθώς στα πρώτα μισά του δευτέρου δωδεκαλέπτου έφερε τη διαφορά στους 13 πόντους υπέρ του, με ένα καλάθι του Τέρνερ να σημειώνει το 31-44. Ο τελευταίος έδωσε τις δικές του λύσεις και δύο βολές του Λίλαρντ αύξησαν κι άλλο την τιμή για το 35-50 του ημιχρόνου.

Ο Λίλαρντ βρήκε ρυθμό, ο Καντέρ πήρε πολλές «μάχες» στη «ζωγραφιστό» απέναντι στον Γιόκιτς και ο Αμίνου ήταν παρών, ώστε η κατάσταση να μην αλλάξει στο πρώτο δεκάλεπτο της τρίτης περιόδου, με το σκορ να βρίσκεται στο 58-74 υπέρ των Μπλέιζερς. Ο Μόρις και ο… μασκοφόρος Κρεγκ θέλησαν να δώσουν ώθηση στο Ντένβερ, με το 64-78 της τρίτης περιόδου να αποτελεί την αρχή της προσπάθειας για ύστατη αντεπίθεση.

Οι Νάγκετς βρήκαν δύναμη από τη ρακέτα τους, με τον Πλάμλι να τα βάζει με τον Καντέρ και τον Γιόκιτς να βρίσκει ρυθμό, ώστε στο τετράλεπτο για τη λήξη η διαφορά να μειωθεί σε μονοψήφιο νούμερο και στο 81-88. Ένα τρίποντο του Χουντ για το 84-94 έδινε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στους Μπλέιζερς με δύο λεπτά για το τέλος, αλλά Μίλσαπ και Μάρεϊ κράτησαν όρθια την ομάδα τους, μειώνοντας σε 88-94 με 78″ για τη λήξη. Ο καβγάς του Καντέρ με τον Μάρεϊ έκανε κακό στο Πόρτλαντ και ο Γιόκιτς έγραψε αρχοντικά το 90-95 στα 34″. Ο ίδιος, όμως, έχασε το σουτ που θα μείωνε περισσότερο, μετά από λάθος των Μπλέιζερς. Εκεί, ουσιαστικά, ήρθε και το τέλος, με τις βολές του Χουντ και μια κακή επίθεση των Νάγκετς να τελειώνουν το ματς.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ έπαιξε για τον εαυτό του… και τον μέτριο Λίλαρντ, φτάνοντας τους 20 πόντους με 8/20 σουτ, ενώ ασφαλώς ξεχωρίζουν οι 15 πόντοι με 9 ριμπάουντ του Ενές Καντέρ, όσους είχε και ο καθοριστικός Ρόντνεϊ Χουντ. Για τους ηττημένους, ο Νίκολα Γιόκιτς μπορεί να έφτασε κοντά στο triple double με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αλλά δεν ήταν σε τόσο καλή κατάσταση όσο στο πρώτο ματς, μην έχοντας τις πιο σωστές αποφάσεις στη διάρκεια και το τέλος του ματς.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-28, 35-50, 64-78, 90-97