Οι Λέικερς νίκησαν πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 111-101 τους Γκρίζλις και έκαναν το 2-1 στη σειρά με κορυφαίο τον Άντονι Ντέιβις.

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Δύσης πήραν οι Λέικερς νικώντας με 111-101 τους Γκρίζλις στο LA για το 2-1 στη σειρά. Η νίκη ήρθε πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό +10, καθώς οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 35-9. Το Μέμφις πλησίασε στο -13 (69-56) στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ωστόσο δεν απείλησε ποτέ τους «λιμνανθρώπους».

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 31 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πολύτιμη η συνεισφορά και των ΝτιΆντζελο Ράσελ με 17 και Ρουί Χατσιμούρα με 16 πόντους.

Ο Τζα Μοράντ επέστρεψε… αγριεμένος από τον τραυματισμό του με 45 πόντους, 13 ασίστ και 9 ριμπάουντ, αλλά δεν είχε μεγάλη συμπαράσταση πλην του Ντέσμοντ Μπέιν με 18 πόντους. Ο Ντίλον Μπρουκς αποβλήθηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μετά από χτύπημα στον Λεμπρόν Τζέιμς σε ευαίσθητη περιοχή.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει και πάλι στο Λος Άντζελες τα ξημερώματα της Τρίτης (05:00).

Δωδεκάλεπτα: 35-9, 53-37, 88-68, 111-101.