Με μια εύκολη επικράτηση στο Κλίβελαντ, οι Γουόριορς κατέκτησαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Πρωτάθλημα του NBA, και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, αφού η σκούπα στη σειρά των φετινών Τελικών είναι γεγονός.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς για ακόμη μια φορά ήταν συγκινητικός, σημειώνοντας 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, όμως όπως φάνηκε συνολικά στη σειρά ήταν απελπιστικά μόνος του, μην έχοντας την στήριξη των συμπαικτών του.

Από την άλλη, οι Κάρι και Ντουράντ “οργίασαν” για ακόμη μια φορά, σκοράροντας 37 και 20 πόντους αντίστοιχα. Το τελικό 85-108 σίγουρα περιγράφει την κατάσταση που επικρατούσε στον αγωνιστικό χώρο, με τους Καβς να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Πρωταθλητών.

Η απονομή έγινε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, οι φίλαθλοι των Καβαλίερς χειροκρότησαν τους Πρωταθλητές (σκηνές άγνωστες για την Ελλάδα) και πλέον ενδιαφέρον θα έχει η αντίδραση του ΛεΜπρόν, ο οποίος είχε διάχυτο εκνευρισμό στην σειρά των Τελικών.