Οι Μπόστον Σέλτικς, κέρδισαν στην έδρα τους το Μιλγουόκι με σκορ 109-86 και πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα την ομάδα του Γιάννη, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Η ομάδα από την Βοστώνη έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο σουτάροντας με  13/20 από την γραμμή του τρίποντου και έθεσε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, πράγμα που έκανε, κι ας χαλάρωσε στο 2ο ημίχρονο αφήνοντας το πόδι από το “γκάζι”. Βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 26 πόντους, κι ενώ οι Μπάκς έκαναν την αντεπίθεση τους, μειώνοντας στους 12 με 5 λεπτά για τη λήξη του παιχνιδιού, οι Σέλτικς “γκάζωσαν” εκ νέου και έφτασαν σε αυτήν την άνετη και εμφατική νίκη.

Εκτός όμως από το επιθετικό “κρεσέντο” των Σέλτικς, έπαιξαν και φοβερή άμυνα, επιτρέποντας στο Μιλγουόκι να βάλει μόνο 86 πόντους. Κι όλα αυτά χωρίς τον καλύτερο αμυντικό της χρονιάς, Μάρκους Σμάρτ, ο οποίος απουσίαζε από το παιχνίδι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τον χειρότερο τρόπο έχοντας  2/11 σουτ, όμως τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/9 βολές 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 λάθη σε 37:44). Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Χόλιντει με 7/20 σουτ και 7 ριμπάουντ σε 39:46 λεπτά.

Για τους Σέλτικς ξεχώρισαν ο Τζέιλεν Μπράουν με 30 πόντους (είχε 25 στο πρώτο ημίχρονο με 4/5 δίποντα και 5/5 τρίποντα), ο Τζέισον Τέιτουμ με 29 πόντους και ο Γκράντ Γουίλιαμς με 21 έχοντας 6/9 τρίποντα.

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ:
Μπόστον Σέλτικς: Τέιτουμ 21,Χόρφορντ 11, Ρόμπερτ Γουίλιαμς 10, Μπράουν 30,Γουάιτ 0,Γκράντ Γουίλιαμς 21,Πρίτσαρντ 6,Φίτς 0,Στάουσκας 0,Νέσμιθ 0,Χάουσερ 2, Κορνέτ 0, Μόργκαν (δεν αγωνίστηκε), Τάις (δεν αγωνίστηκε).

Μιλγουόκι Μπάκς: Πόρτις 13, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27, Λόπεζ 2, Μάθιους 4, Χόλιντει 19, Άλεν 5, Κόνατον 13, Κάρτερ 2, Βιλντόσα 0, Νουόρα 0, Θανάσης Αντετοκούνμπο 0, Ιμπάκα 0, Τάκερ 0.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-21, 40-65, 83-66, 109-86