Οι Κλίπερς πραγματοποίησαν μία τεράστια ανατροπή από το -24, καταφέρνοντας να επικρατήσουν των Σίξερς με 102-101.

Οι Κλίπερς προηγήθηκαν ακόμα και με +13 στην πρώτη περίοδο, οι Σίξερς αντέδρασαν και κατέβασαν τη διαφορά στο -7 (17-24).

Οι γηπεδούχοι ήταν καθηλωτικοί στη δεύτερη περίοδο, κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και πήγαν στα αποδυτήρια με το +14 (54-40).

Η διαφορά έφτασε και τους 24 πόντους (68-44), αλλά οι Κλίπερς με αντεπίθεση την έριξαν στους 10 (80-70) με τη λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου.

Η επική αντίδραση των Κλίπερς είχε και συνέχεια, 1:51 πριν από τη λήξη του αγώνα ισοφάρισαν σε 96-96 με τρίποντο του Μόρις, πέρασαν μπροστά με 98-96 με δίποντο του Ζούμπατς.

Θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Εμπίιντ μείωσε σε 101-102, ο Μόρις αστόχησε σε δύο βολές, όπως και ο Μάξεϊ που πήρε το τελευταίο σουτ για τους Σίξερς, με τους Κλίπερς να πανηγυρίζουν την πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Για τους Κλίπερς του 23-24 ο Τζάκσον είχε 19 πόντους, 9 ασίστ, ο Ζούμπατς 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μπάτουμ 15 πόντους.

Για τους Σίξερς του 26-19 ο Εμπίιντ σταμάτησε στους 40 πόντους, είχε ακόμα 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 20 πόντους ο Χάρις.