Οι Μιλγουόκι Μπακς στο Game 2 των τελικών της Ανατολής τα έκαναν όλα σωστά, κέρδισαν με μεγάλη διαφορά (125-91) τους Ατλάντα Χοκς και ισοφάρισαν σε 1-1.

H αναμέτρηση δεν αντέχει σε κριτική, καθώς μόνο η πρώτη περίοδος ήταν ανταγωνιστική (34-28). Το Μιλγουόκι με όπλο την άμυνα και τα λεγόμενα deflections έκαναν ματ στον Τρέι Γιανγκ, με την Ατλάντα να είναι βραχυχκυκλωμένη σ’άμυνα κι επίθεση. Ο νεαρός γκαρντ υπέπεσε σε σωρεία λαθών (9) και το ματς είχε τελειώσει, ύστερα από 36 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες, ενώ ο Χολιντέι πρόσθεσε ακόμα μία θετική εμφάνιση στο ενεργητικό του. Για τους φιλοξενούμενους Χοκς ο Γιανγκ με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ τους, όμως ήταν εκτός κλίματος κι αυτό τους στοίχισε.

Βέβαια τώρα τα δύο επόμενα παιχνίδια θα διεξαχθούν στην Ατλάντα και ο βαθμός δυσκολίας για τα ελάφια θα μεγαλώσει…