Οι Μιλγουόκι Μπακς έπαιξαν με τη φωτιά, όμως έμειναν ζωντανοί στην ημιτελικά σειρά της Ανατολής μ’αντίπαλο τους Μπρούκλιν Νετς, καθώς επικράτησαν με 86-83 στο Game 3. Η δυάδα των Γιάννη Αντετοκούνμπο (33π., 15 ριμπ.), και Κρις Μίντλετον (35π., 15 ριμπ.) τα έκανε όλα, όμως ο άστοχος Ζρου Χολιντέι (9π., 4/14) έβαλε το καλάθι του αγώνα έντεκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του Game 3. Για τους φιλοξενούμενους ο Κέβιν Ντουράντ, που πήγε να πάρει το ματς μόνος του σημείωσε 30 πόντους, ενώ ο Ίρβινγκ πρόσθεσε 22.

Εντυπωσιακά ήταν τα ελάφια στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τον Κρις Μίντλετον ήταν απίθανοι και αυτό έδωσε ψυχολογία σε συμπαίκτες και προπονητή. Το Μπρούκλιν ήταν άθλιο επιθετικά, ενώ είχε βγει εντελώς εκτός ρυθμού, λόγω της άμυνας των γηπεδούχων. Το 30-11 ήταν σαφές δείγμα, πως τα μετόπιθσνε θα έδιναν τη νίκη στο Μιλγουόκι.

Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετιλή, αφού οι Νετς βρήκαν στα πρόσωπα των Μπράουν και Ίρβινγγκ τους παίκτδς, που θα τους τραβήξουν στο σκοράρισμα. Οι Μπακς ως είθισται άρχισαν να πυροβολούν, χωρίς νόημα από την περιφέρεια κι αυτό τους έβγαλε εντελώς εκτός ρυθμού Αποτέλεσμα  αυτού ήταν το επιμέρου 15-31, νάλλάξει τις ισορροπίες του Game 3 και το 45-42, κρατούσε άπαντες σ’αγωνία.

Ο KD μας θύμισε στην τρίτη περίοδο, πως είναι εκπληκτικός σκόρερ και με δέκα πόντους, κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Οι Μπακς σκόραραν με τα χίλια ζόρια, όμως μόνο με ατομικές ενέργειες και το σχέδιο αυτό δεν είχε μεγάλη τύχη. Το 64-61 δεν τους εξασφάλιζε απολύτως και η πίεση κα το άγχος άρχισε να κάνει την εμφάνισή του. Βέβαια το Μπρούκλιν έμοιαζε με τη σειρά του ν’αδυνατεί να πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης και το 67-65, ίσως και να το αδικούσε, ύστερα από 36 λεπτά παιχνιδιού.

Αίμα κι άμμος ήταν το τελευταίο δωδεκάλεπτο. Ο Αντετοκούνμπο ξύπνησε επιθετικά κι αμυντικά, όμως οι συμπαίκτες του με κακά σουτ, δεν κατόρθωσαν να κεφαλαιοποιήσουν το σύν τέσσερα. Οι Νετς με καλάθια των Μπράουν και Ντουράντ έφεραν το ματς στην ισοπαλία και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Οι επιθέσεις των δύο οργανισμών είχαν σιωπήσει για τα καλά, όμως στο τέλος μίλησαν οι Μίντλετον και KD. Ο τελευταίος με τρίποντο έγραψε το 80-83, όμως οι Μπακς με σερί 4-0  (φοβερή ατομική ενέργεια του Χολιντέι), πήραν κεφάλι στο σκορ με έντεκα δευτερόλεπτα ν’απομένουν για τη λήξη. Οι Νετς και ο Ντουράντ αστόχησαν στην επίθεσή τους και το 86-83 για τους Μπακς ήταν γεγονός. Η σειρά έχει δρόμο ακόμα, αφού το 2-1 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-11, 45-42, 67-65, 86-83