Με την Γιούτα Τζαζ να πραγματοποιεί αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και τον Ντόνοβαν Μίτσελ να παίρνει «φωτιά», κατάφερε να νικήσει τους Κλίπερς 112-109 και να «ανοίξει» το σκορ (1-0) στα ημιτελικά της Δύσης!

Τι κι αν έμεινε εκτός αγώνα ο Μάικ Κόνλεϊ. Τι κι αν είδε δεχθεί 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -13. Κανένα πρόβλημα για την Γιούτα! Στο δεύτερο μισό του αγώνα έβαλε τα… καλά της και με αντεπίθεση διαρκείας «γύρισε» το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη (112-109) και στο 1-0 της σειράς.

Και αυτό χάρη στον φοβερό και τρομερό Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος ήταν… ηγέτης όνομα και πράγμα! Στα 37 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ σημείωσε 45 πόντους έχοντας 10/15 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη.

Οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και Τζόρνταν Κλάρκσον σημείωσαν από 18 πόντους ο καθένας ενώ συνολικά η Τζαζ που έκανε rotation εννέα παικτών, μέτρησε 17/50 τρίποντα. Στην τελευταία επίθεση των Κλίπερς, εκείνος που είχε… κρατήσει το καλύτερο για το τέλος ήταν ο Ρούντι Γκομπέρ, ο οποίος με τάπα στον Μόρις «σφράγισε» το 1-0 της ομάδας του.

Στον αντίποδα, από τη στιγμή που οι Κουάι Λέοναρντ (23π.) και Πολ Τζορτζ (20π.) είχαν μαζί 13/36 εντός παιδιάς ήταν -εκ των πραγμάτων- δύσκολο να φέρουν τους Κλίπερς σε θέση ισχύος. Ο Λουκ Κέναρντ (18π., 4/6τρ.) βοήθησε στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν υπήρξε και συνέχεια…