Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ πήρε… τ’ όπλο του και έχοντας βοήθειες από Ζερβό και Κουστένη οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε άνετη νίκη κόντρα στη ΔΕΚΑ (77-61) και πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 1-4 της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων ΟΠΑΠ, που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης Λάρισας, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-61 της ΔΕΚΑ και προκρίθηκε στον αυριανό μεγάλο τελικό.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Ζερβού πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (17-13, 3:22 πριν το τέλος της περιόδου).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Αθηναίοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι (24-18, με καλάθι του Αβδάλα). Το μικρό προβάδισμα των «πρασίνων» συνεχίστηκε μέχρι το 1:39 πριν την ανάπαυλα, όταν ο Σαμοντούροβ του έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (37-27). Η ΔΕΚΑ με σερί 5-0 (και μπάτζερ μπίτερ τρίποντο του Λιοτόπουλου) μείωσε στους πέντε, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στα 6:14 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης με καλάθι του Καπετάκη έφερε το παιχνίδι στον πόντο και με γκολ-φάουλ του Λιοτόπουλου πέρασε μπροστά με 48-46. Αμεση ήταν η απάντηση του Παναθηναϊκού που με σερί 8-0, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και το διεύρυνε σε 63-53 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη αστοχία. Στη συνέχεια οι Αθηναίοι διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα τους και έφθασαν δίκαια στην επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 53-63, 61-77

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Πράττος-Μαρτινάκος

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Καπετάκης 14(2), Στράντζαλης, Πατρίκης 12, Νταραντάνας 2, Πούντος 3(1), Μουτάφης 5, Μητσιάνης, Λιοτόπουλος 25(6), Πασχαλίδης.

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Τουλιάτος 6, Ζερβός 13(3), Αθανασόπουλος 5(1), Κουστένης 12(1), Βασιλαντωνάκης 8, Ξωξάκος, Γεωργιάδης 6(1), Εζέτζα 2, Αδαμόπουλος, Τουμαζάτος 2, Σαμοντούροβ 17(1), Αβδάλας 6.