Η ομάδα του Παναθηναϊκού δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου αφού επικράτησε με 82-53.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε στο Μοσχάτο ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη αντιμετώπισε την Ελευθερία Μοσχάτου και έφτασε σε άνετη νίκη, συνεχίζοντας την πορεία της χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Η Γιέλενα Λεουτσάνκα με 19 πόντους (8/11 δίποντα, 3/6 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο ήταν σημείο αναφοράς στη νίκη του Παναθηναϊκού, με την Κόλμπι Μόργκαν να ακολουθεί με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ η Τσάστιτι Ριντ μέτρησε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 τάπες. Σημαντική και η συνεισφορά της Λολίτας Λύμουρα, που στα 24’10”’ που έμεινε στο παρκέ μέτρησε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την Ελευθερία Μοσχάτου οι 14 πόντοι της Μίχου και οι 11 της Τόρεσιν δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα.

Οι «πράσινες» πάτησαν από νωρίς το γκάζι στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, με την Λεουτσάνκα να κυριαρχεί και τις Λύμουρα, Μόργκαν να δίνουν τον ρυθμό. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 19-31, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερο. Η Ελευθερία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των παικτριών της Καπογιάννη, που ήταν καταιγιστικές και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +25 για το 32-57.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έμεινε ίδιος για το «τριφύλλι» που είχε την Λεουτσάνκα σε εξαιρετική κατάσταση και αυτό βοήθησε ώστε να αυξηθεί ακόμα περισσότερο η διαφορά για το 45-70. Το «πράσινο» προβάδισμα ξεπέρασε και τους 30 πόντους δια χειρός Μόργκαν (46-78, 35′), με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2Χ2 μετά την επανέναρξη της σεζόν, φτάνοντας σε μια πολύ εύκολη νίκη.

Η αναμέτρηση στο Μοσχάτο «σημαδεύτηκε» από τον σοβαρό τραυματισμό της Αναστασίας Τσέρου, 1’43” πριν από την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με την αθλήτρια της Ελευθερίας να αποχωρεί από το παρκέ και να πηγαίνει στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Την Τετάρτη (31/03) το «τριφύλλι» έχει ρεπό, ενώ ακολουθεί ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι στα Γιάννενα, κόντρα στον ΠΑΣ, που στόχο έχει την πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 32-57, 45-70, 53-82.