O ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας, επικρατώντας στην έδρα του Λαυρίου με 75-84.

Μία μέρα μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ (80-69), η ομάδα του Κώστα Μέξα, αντιμετώπισε εκτός έδρας το Λαύριο, το οποίο υποδέχεται την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση τους και μετά το αρχικό, 19-14 της πρώτης περιόδου, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (47-40).

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώνοντας κατά πολύ την αμυντική του εικόνα και παρότι στο τέλος της τρίτης περιόδου, παρέμενε πίσω στο σκορ (64-61), στην τέταρτη, συνέχισε την… αντεπίθεση του και έφτασε στο τελικό, 75-84.

Οπως και χθες, έτσι και σήμερα, ο Μέξας δεν είχε στη διάθεση του, τους τραυματίες Κακλαμανάκη και Χέρντον, με το επόμενο φιλικό τεστ του ΠΑΟΚ, να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (19/9), στην Πάτρα, με τον Προμηθέα.