Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 78-75 του Πρωτέα Βούλας και μπήκε με το “δεξί” στις φετινές υποχρεώσεις της, στην Α1.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πρωτέα Βούλας με 78-75 στη Θεσσαλονίκη, σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον ματς στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Α’1 μπάσκετ γυναικών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος με τρίποντο της Καρλάφτη ήταν εκείνος που δημιούργησε σκορ στο παιχνίδι, 3-0, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν αναλόγως, 3-3. Στη συνέχεια, με την ομάδα του Πρωτέα να έχει μεγάλη έφεση από την γραμμή του τριπόντου, η διαφορά αυξήθηκε υπέρ της, 7-15.

Με Κολλάτου και Ουίλιαμς να «χτυπούν» επιθετικά, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις, 14-17, ωστόσο και πάλι χάρη στην ευστοχία του από τα 6.75, ο Πρωτέας πήρε διψήφιο προβάδισμα, 15-27, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πρωτέας μ’ ένα σερί 0-5 δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, 18-32, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, με οδηγό τις Καρλάφτη από την περιφέρεια και Ουίλιαμς από την ρακέτα, αντέδρασε, μειώνοντας στο σκορ στους τέσσερις, 32-36.

Η Αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλευόμενη την αδυναμία του ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ, απάντησε με σερί 0-4, 32-40, το οποίο και πάλι έφερε στα ίσια ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση από την Ουίλιαμς, 40-40. Το ημίχρονο έκλεισε με μπάζερ μπίτερ τρίποντο από τον Πρωτέα, 40-43.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενες μπορεί για τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου να πήραν προβάδισμα επτά πόντων, 44-51, χάρη στην καλή εμφάνιση της Γκίντλεϊ, ωστόσο η συνέχεια άνηκε στον ΠΑΟΚ. Με 15-0 σερί ο Δικέφαλος επέστρεψε στο παιχνίδι, με τις Θεοδώρου και Ουίλσον να ηγούνται επιθετικά, ξέφυγε με 59-51.

Στη συνέχεια ο Πρωτέας μείωσε στο σκορ με τρίποντο της Μπουθ, 59-54, ωστόσο η Κολλάτου απάντησε, 62-54. Στο τελευταίο ένα λεπτό της τρίτης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά, με αυτή να τελειώνει στο 62-56.

Σ’ ένα νευρικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, μειώνοντας στον πόντο, 63-62. Ο Δικέφαλος ωστόσο διατήρησε την ψυχραιμία του και έλεγχε την διαφορά, μην χάνοντας το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με κοινή αφετηρία, 70-70, ενώ μαζί ήταν οι δύο ομάδες στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, 75-75. Με καλάθι της Θεοδώρου ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, 77-75, και στη συνέχεια βγάζοντας την άμυνα πήρε το ροζ φύλλο με 78-75, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-43, 62-56, 78-75

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολεόγλου, Θεοδώρου 15 (1), Στεφανάκη 3, Κατσαμούρη 2, Κουκουναρίδου, Πολυμέρου, Jett-Wilson 13 (1), Williams 19, Καρλάφτη 16 (4), Τόγια, Κολλάτου 10 (2)

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίντλεϊ (2), Σακελλαρίου 3 (1), Πατεράκη 4, Χατζηγιακουμή 6 (2), Αναστασοπούλου Μαρία 4, Αλεξία, Αναστασοπούλου Χριστίνα 15 (3), Μπουθ 16 (3), Τζανετάτου 8 (2), Στεφανίδου