Οι Μαδριλένοι χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα πέρασαν από την έδρα της Μούρθια με σκορ 88-80, φτάνοντας στο 17-3 και παραμένοντας στην κορυφή της ACB μετά από 20 αγωνιστικές.

Μόνο στην πρώτη περίοδο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να «τρομάξουν» τη «βασίλισσα», με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς από το δεύτερο δεκάλεπτο και να παίρνουν μέχρι και προβάδισμα 21 πόντων. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν μόνο να μειώσουν στο τέλος της τέταρτης περιόδου και να κατεβάσουν τη διαφορά σε νορμάλ επίπεδα, χωρίς ποτέ να διεκδικήσουν τη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Έντι Ταβάρες, που είχε 18 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Χεζόνια με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σε καλή μέρα ήταν οι Γιαμπουσέλε (10π.) και Μούσα (10π.).

Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 8-12 και παραμένουν μακριά από την οκτάδα, 20 πόντους είχε ο Αρτέμ Πούστοβι και 13 οι Άντερσον και Μπέγιας.

Τα δεκάλεπτα: 20-20-32-40, 55-71, 80-88