Ο Προμηθέας έπειτα από 6 σερί ήττες στο πρωτάθλημα πανηγύρισε την νίκη που τους έδωσε μια ανάσα για την συνέχεια…από την άλλη ο Ηρακλής βρίσκεται πολύ κοντά στον υποβιβασμό του στην Α2.

Με το μαχαίρι στα δόντια ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής έπαιζε ματς «ζωής και θανάτου» και μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, με τον Γηραιό να προηγείται με 2-7 στο 2′, με τον Προμηθέα να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του, να μην αφήνει τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ και στο 7′ να μειώνει σε 10-11. Η αναμέτρηση κύλησε σε χαμηλό τέμπο στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου, με τον γηπεδούχους να προηγούνται με 15-14 στο 9′, με τους Θεσσαλονικείς να κλείνουν το δεκάλεπτο όπως το ξεκίνησαν και να προηγούνται με 17-19.

Με μπροστάρη τον Φράνκναμπ στο +9 ο Προμηθέας

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ηρακλής πήρε και πάλι προβάδισμα με +5 (17-22), με τον Προμηθέα να ανεβάζει και πάλι τον ρυθμό του στην επίθεση και να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 23-23 στο 13′. To παιχνίδι στη συνέχεια πήρε μία άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, αλλά τον Γηραιό να κρατάει τη ηνία της αναμέτρησης, με πρωταγωνιστή τον Παπαδάκη, που είχε 4/5 τρίποντα (11 π.), αλλά τον Φράνκαμπ να παίρνει τις πλάτες του τους Πατρινούς, να φτάνει τους 11 πόντους, και να δίνει το προβάδισμα στον Προμηθέα με 43-34 στο 19′. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 43-34, με τον Ηρακλή να «κολλάει» επιθετικά στα τελευταία 4 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου.

Πατρινή κυριαρχία και στα σκοινιά ο Ηρακλής

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Ηρακλής πλησίασε στο σκορ και μείωσε σε 45-40, όμως ο Προμηθέας είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, ο Φράνκαμπ βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Αγραβάνη, με τους Πατρινούς να φτάνουν στο 25′ για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφια διαφορά (53-42). Οι Πατρινοί μάλιστα στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως στην αναμέτρηση, φτάνοντας και στο +14 (64-50) στο 29′, με το τέλος του δεκαλέπτου να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 64-52.

Ανάσα για τον Προμηθέα, με το ένα πόδι στην Α2 ο Γηραιός

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Προμηθέα να φτάνει και στο +15 (69-54) στο 32′, με τον Ηρακλή να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και να έχει μπροστά του ένα «βουνό». Ο Γηραιός είχε παραδοθεί πλήρως στην ανωτερότητα των Πατρινών, που στο 33΄ έπιασαν το +18 (72-54), με το παιχνίδι να γέρνει οριστικά προς την ομάδα του Γιατρά, τους Θεσσαλονικείς να κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ (78-69 στο 39′), αλλά τους γηπεδούχους με το τελικό 78-69 να φτάνουν στην πρώτη τους επικράτηση μετά από 6 ματς στο πρωτάθλημα και τον Ηρακλή να βρίσκεται με το ένα πόδι στην Α2.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69