Σ’ένα παιχνίδι με άρωμα Euroleague, που πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ο Παναθηναϊκός λύγισε την Παρτίζαν με σκορ 89-85 και θ’αντιμετωπίσει στον αυριανό μεγάλο τελικό του τρίτου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές. Κορυφαίος για το τριφύλλι ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Πέρι (15π.), Έβανς (15π.) και Φλόιντ (11π.). Για τους φιλοξενούμενους ο Ζκ Λεντέι σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο εντυπωσιακός πιτσιρικάς Μάνταρ πρόσθεσε 15.

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε πολύ ορεξάτος στην άμυνα, παίρνοντας από νωίς κεφάλι στο σκο, χάρη στον ηγέτη του Παπαπέτρου. Οι φιλοξενούμενοι, μπορεί να εμφανίστηκαν κάπως αγχωμένοι, όμως με μπροστά τον Λεντέι, πήραν το προβάδισμα με 9-12. Η αναμέτρηση είχε αρκετά λάθη και άστοχα σουτ, αν και αμφότερες οι άμυνες καλός βαθμό. Η συνύπαρξη των Μέικο-Νέντοβιτς και Παπαπέτρου, ενθουσίασε τον κόσμο, όμως ήταν φανερό πως θέλουν δουλειά για να δέσουν. Το 14-20 υπέρ της Παρτίζαν ήταν δίκαιο, καθώς οι πράσινες επιθέσεις έβρισκαν σίδερο, ενώ το «iso» ήταν συνεχόμενο κι ανεπιτυχές.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Εκτελεστικά οι πράσινοι ήταν κακοί, ενώ οι επιστροφές του στα μετόπισθεν, τουλάχιστον κακές. Το 18-34 γράφτηκε με τρίποντα των Μουρ και Λεντέι, με τον Πρίφτη να καλεί άμεσα τάιμ-άουτ. Το 21-40 έδειχνε πως οι Σέρβοι κυρίαρχοι του παρκέ, με τον νεαρό Τριφούνοβιτς, πως το μέλλον του ανήκει. Τουλάχιστον ο Πέρι ξεψάρωσε μερικώς και με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 28-40, δίνοντας το έναυσμα ν’ακουστεί λίγο παραπάνω ο κόσμος του τριφυλλιού. Βέβαια η αγωνιστική αφύπνιση του Πάντερ, έκλεισε το ημίχρονο στο 31-48 με την Παρτίζαν να είναι σαφώς ανώτερη από την ελληνική ομάδα.

Ο Κέντρικ Πέρι φώναξε παρών στο τρίτο δεκάλεπτο. Έβγαλε ενέργεια, σκόραρε, πάσαρε, ενώ και ο Οκάρο Ουάιτ έμοιαζε να ξυπνάει για πρώτη φορά με την πράσινη φανέλα. Η Παρτίζαν με τον κυνικό Λεντέι ανταπεξήλθε της πράσινης πίεσης, αν και το μομέντουμ είχε αλλάξει. Ο Παπαγιάννης έκανε τη διαφορά στα ριμπάουντ, ενώ ο Παπαπέτρου έδωσε ποιότητα στην επίθεση των γηπεδούχων. Βάλτε στα θετικά και την καλή απόδοση του Μέικον, άρα η βελτίωση του ΠΑΟ ήταν εμφανής. Το 59-68 βέβαια με γκολ-φάουλ του δαιμόνιου Μάνταρ (εξαιρετικός γκαρντ), μάλλον αδίκησε τον πρωταθλητή Ελλάδος.

Ο Ντάριλ Μέικον βρήκε το ρυθμό του, ο Παναθηναϊκός έπαιζε άμυνα στα όρια του φάουλ και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Η Παρτίζαν έχασε τον προσανατολισμό της, ο Πέρι δείχνει πως έχει προσαρμοστεί και το 71-73, προμήνυε φινάλε-θρίλερ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τρίποντο έγραψε το 76-73 και το ΟΑΚΑ μετά από ενάμισι χρόνο πήρε φωτιά.  Η άμυνα έκανε τη διαφορά για το τριφύλλι, που δείχνει πως φέτος θα παίζει ξύλο στα μετόπισθεν. Βέβαια η ομάδα του Ζοτς, δεν θα παρατούσε έτσι την αναμέτρηση και με τους Πάντερ και Ζάγκορατς, ισοφάρισαν την αναμέτρηση σε 80-80 36 δεύτερα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά ο Μαντάρ στόχησε στην επίθεση της Παρτίζαν, ενώ το floater του Πέρι, λίγο έλειψε να δώσει το ροζ φύλο στον Παναθηναϊκό. Στην παράταση δεν παρακολουθήσαμε, πολύ ωραίο παιχνίδι (ελέω κόπωσης), όμως το τριφύλλι με δύο τρίποντα των Πέρι και Έβανς, πήρε κεφάλι στο σκορ με 86-85. Ο κόουτς Πρίφτης μ’ένα ωραίο play, έβγαλε αμαρκάριστο τον Παπαπέτρου κι εκείνος, έκανε τη δουλειά του, γράφοντας το 89-85 για τον Παναθηναϊκό κι εν ολίγοις, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Η Παρτίζαν δεν είχε απάντηση στην τελευταία της επίθεση κι έτσι ο Παναθηναϊκός, πήρε τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό του τρίτου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80, 89-85