Ο Παναθηναϊκός και η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι, αλλά γεύτηκαν την ήττα με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Στον αγωνιστικό χώρο, φάνηκε ποια ομάδα ήταν πιο έτοιμη και αυτή δεν ήταν σίγουρα του «Τριφυλλιού». Η εικόνα, σε γενικές γραμμές, ήταν καλή, ενώ όλοι πρέπει να κρατήσουν το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ισπανός τεχνικός έχει δείξει πως θα πορευτεί με το 4-3-3, και επιμένει να χρησιμοποιεί τον Καρλίτος στα εξτρέμ, με τον Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης. Παρ’ ότι ο Ισπανός επιθετικός ήταν ο καλύτερος του γηπέδου και ο πιο επικίνδυνος, αυτό δεν λειτουργεί.

Το κατάλαβε και ο νέος τεχνικός του Παναθηναϊκού, καθώς του έδωσε οδηγία να μείνει κεντρικά στα τελευταία λεπτά. Εάν πρέπει να χρησιμοποιηθούν και οι δύο σε τριάδα στην επίθεση, είναι προτιμότερο να πάει στα εξτρέμ ο Ιταλός, καθώς είναι πολύ καλύτερος οργανωτής.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό και διέκρινες ότι υπήρχε μία απροετοίμαστη ομάδα στο γήπεδο. Όσο όμως περνούσαν τα λεπτά, οι «πράσινοι’ ανέβαζαν ρυθμό και έπρεπε να είχαν πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 ή 3 γκολ. Ο Παπαδόπουλος ήταν εξαιρετικός και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κούραση βγήκε και έγινε αισθητή. Από ένα λάθος της αμυντικής γραμμής που ανέβηκε πολύ ψηλά, ο Ριέρα κατάφερε να σκοράρει.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο, αλλά όταν μιλάμε για ένα κλαμπ με νέο προπονητή που έχει διαφορετική φιλοσοφία από τον προηγούμενο και διαφορετικό ρόστερ, δεν αποτελεί έκπληξη η ήττα.

Έκπληξη αποτελεί η εμφάνιση για 45 λεπτά, που εάν δουλέψουν πάνω σε αυτό στο Κορωπί, θα δούμε πραγματάκια και το ρεπό της 2ης αγωνιστικής κάνει μόνο καλό.

Ο Πογιάτος είναι αμαθής στο επίπεδο ανδρικών συλλόγων και θα χρειαστεί χρόνο να προσαρμοστεί. Όπως θα πρέπει να προετοιμαστεί και στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Δεν θα κριθεί για μία ήττα στις λεπτομέρειες από μία δυσκολοκατάβλητη ομάδα, και σε μία έδρα που οι Αθηναίοι δυσκολεύονται κάθε χρόνο.

Το θέμα είναι να αποφασίσει ποια πρόσωπα θα αποτελέσουν τον βασικό κορμό, να δουλέψει με αυτούς και να ξεχωρίσει τον ρόλο του καθενός.

Στα πρόσωπα ξεχωριστά, ο Μαυρομμάτης ήταν η παραφωνία σε ολόκληρο το παιχνίδι, καθώς η θέση του αριστερού μπακ δεν του ταιριάζει. Είναι απλό και χρησιμοποιήθηκε μέχρι να είναι έτοιμος ο Χουανκάρ.

Ο Καρλίτος ήταν σίγουρα ο πρωταγωνιστής, επιθετικά, ενώ πολύ καλή δουλειά στην άμυνα έκανε ο Βέλεθ. Η τριάδα των χαφ με Κουρμπέλη, Αγιούμπ και Σερπέζη αποτέλεσε το πρόβλημα στην αναμέτρηση, καθώς δεν βοηθούσε ούτε μπροστά, ούτε πίσω.

Η ανάγκη ενός έμπειρου μέσου είναι επιτακτική και το επιτελείο δεν πρέπει να επαναπαυτεί στις περιπτώσεις των νεαρών.

Η ευρωπαϊκή τιμωρία ολοκληρώθηκε και η δικαιολογία του ότι η ομάδα δεν πάει για τίποτα, τελείωσε. Το ρόστερ έχει δομηθεί για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα και να επιστρέψει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

ΥΓ1. Σημαντικές οι επόμενες 2 εβδομάδες μέχρι το επόμενο παιχνίδι, καθώς ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει ξανά, για αντιμετωπίσει την ΑΕΛ. Δεν υπάρχει χώρος για νέα απώλεια βαθμών.

ΥΓ2. Ο Καρλίτος είναι αυτό που έλειπε από το «Τριφύλλι». Ένας γκολτζής που δεν φοβάται να σουτάρει, αλλά έχει στο ρεπερτόριο του και τις εκτελέσεις φάουλ.

ΥΓ3. Η γκρίνια ξεκίνησε ήδη και όλοι στέκονται στο αποτέλεσμα. Ναι, είναι κακό, αλλά πρέπει να δουν και την ενθαρρυντική εμφάνιση.

ΥΓ4. Πρώτο μείον του Ντάνι Πογιάτος ότι η ομάδα βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο φοβισμένα και δεν κράτησε το μομέντουμ του πρώτου μέρους.