Τι παρακολουθήσαμε αυτό το Σαββατοκύριακο στην Premier League και συγκεκριμένα την Κυριακή. Σε απόσταση λίγων ωρών, Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισαν οδυνηρούς διασυρμούς.

Από τι να πρωτοξεκινήσουμε; Θα αρχίσουμε με τους “Κόκκινους Διαβόλους”, που ήταν έρμαιο στις ορέξεις της Τότεναμ. Τραγική εμφάνιση και χρειαζόταν ένα τέτοιο σοκ.

Όλοι οι οπαδοί τα είχαν με την διοίκηση, αλλά ήταν ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν την ευθύνη του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ. Ο άνθρωπος δεν είναι για αυτό το επίπεδο, και ας είναι προσωπική επιλογή του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Όλοι κάνουμε λάθη, ακόμα και οι θρύλοι.

Και δεν είναι μόνο η εξάρα μέσα στο Old Trafford. Είναι ότι ήρθε και με ανατροπή. Δεν είναι δυνατόν να προηγείσαι στο 2ο λεπτό, να δέχεσαι την ισοφάριση στο 4ο και στο 7ο, να βρίσκεσαι πίσω στο σκορ.

Ούτε η Φούλαμ ή η Γουέστ Μπρομ θα το πάθαιναν αυτό, για να μιλήσουμε και για τα μπάτζετ. Ο Νορβηγός τεχνικός μπορεί να έβαλε την Γιουνάιτεντ στην τετράδα την προηγούμενη σεζόν, αλλά είναι ΛΙΓΟΣ.

Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για τον υπόλοιπο αγώνα, γιατί το 6-1 μιλάει από μόνο του. Μόνο μία φάση αξίζει, και είναι της ισοφάρισης. Αποδείχθηκε και στον πιο φανατικό υποστηρικτή του Χάρι Μαγκουάιρ, ότι δεν είναι παίκτης 87 εκατ. λιρών. Και ας είναι Άγγλος, και ας είναι 27 χρονών.

Είναι δυνατόν να προσπαθεί να μαρκάρει τον Εντομπελέ και να τραβάει τον Σο, τον ΣΥΜΠΑΙΚΤΗ του;

Προσωπικά, δεν έχω δει χειρότερη αντίδραση αμυντικού. Και ζούμε στην Ελλάδα, όπως όσοι διαβάζετε. Και έχουν περάσει “μαργαριτάρια” και “μαργαριτάρια” από τα εδάφη μας.

Το κλείνουμε εδώ γιατί μπορώ να γράψω βιβλίο για αυτό το παιχνίδι. Ίσως, και μόνο για την φάση του αρχηγού μία εκ των ιστορικότερων ομάδων του Νησιού, αν όχι την πιο ιστορική.

Και πρέπει να κλείσουμε, γιατί έχουμε και την Λίβερπουλ. Που δέχθηκε ΕΠΤΑ γκολ από την Άστον Βίλα. Το Villa Park της έχει γίνει εφιάλτης, αν και την τελευταία φορά που το επισκέφθηκε, ήταν η Κ21 κόντρα στην πρώτη ομάδα των “Χωριατών”.

Που γνώρισαν οδυνηρή ήττα με 5-0, αλλά δεν υπήρχε ούτε ένας παίκτης των πρωταθλητών Αγγλίας. Ούτε καν ο Κλοπ στον πάγκο. Ήταν ένα ματς που είχε απασχολήσει, γιατί η Λίβερπουλ αγωνιζόταν στο FIFA Club World Cup, και την ίδια εβδομάδα για το Carabao Cup.

Όμως, σίγουρα αυτός ο αγώνας περνάει σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ, γιατί τα τρία από τα επτά γκολ ήταν κόντρες. Κάκιστη εμφάνιση, με μόνες απουσίες από την βασική ενδεκάδα αυτές των Άλισον, Μανέ και Τιάγκο.

Σημαντικές απουσίες, αλλά υποτίθεται δεν θα άλλαζαν κάτι στην έκβαση της αναμέτρησης. Το αν έπαιξαν ρόλο, δεν το γνωρίζουμε, αλλά ο διασυρμός παραμένει διασυρμός.

Να σημειωθεί πάντως ότι η Άστον Βίλα έφτασε στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι μεταγραφές της την ανέβασαν επίπεδο και παρουσιάζεται πολύ καλύτερη από την προηγούμενη σεζόν, που σώθηκε την τελευταία αγωνιστική.

Το ίδιο συμβαίνει και με την Τότεναμ, σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο. Παρ’ ότι ηττήθηκε στην πρώτη αγωνιστική από την, εκπληκτική, Έβερτον, έχει μία άνετη επικράτηση επί της Σαουθάμπτον, μία, άδικη, ισοπαλία με την Νιούκαστλ και πολύ επιβαρυμένο πρόγραμμα, με αγώνες ανά δύο ημέρες, σε τρεις διοργανώσεις.

Ήρθε η ώρα κλείσει ο κύκλος για αυτά τα δύο αξιομνημόνευτα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής και να κάνουμε μια σύντομη αναφορά σε ότι άλλο συνέβη.

Τρομερό παιχνίδι είχαμε και το Σάββατο (3/10). Φυσικά, αναφέρομαι στο Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι. Το σκορ μπορεί να έμεινε στο 1-1, αλλά το θέαμα ήταν τρομερό, όπως και περιμέναμε σε μία μονομαχία μεταξύ Μπιέλσα και Γκουαρδιόλα. Βέβαια, η διαφορά των μπάτζετ δεν θα έπρεπε να το επιτρέψει, και ενώ οι “Πολίτες” “καιγόντουσαν” για βαθμούς, μετά το δικό τους διασυρμό από την Λέστερ με 5-2. Αλλά κρατάμε ότι όσοι το είδαμε, θα είναι ένα παιχνίδι που θα θυμόμαστε.

Η Άρσεναλ δεν εντυπωσίασε ξανά απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, όμως πήρε αυτό που ήθελε, τους τρεις βαθμούς. Σε τρία λεπτά (61′-64′), βρήκε δύο γκολ και εκεί το ματς φάνηκε ότι τελείωσε, παρά τη μείωση στο 83′ για το τελικό 2-1. Η προσθήκη του Τόμας Παρτέι υπόσχεται πολλά και θα επιτρέψει στον Αρτέτα να φτιάξει ένα πιο ευέλικτο σχήμα.

Ούτε η Τσέλσι ήταν τρομερή κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Μην σας ξεγελά το σκορ (4-0), γιατί και τα τέσσερα γκολ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο. Και με δύο πέναλτι σε τέσσερα λεπτά (78′-82′).

Είχαμε βέβαια, ακόμα, μία νίκη της Έβερτον, απέναντι στην Μπράιτον (4-2). Εύκολη επικράτηση, παρά την προσωρινή ισοφάριση με 1-1 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κάρλο Αντσελότι έχει μεταμορφώσει τα “Ζαχαρωτά” σε μηχανή των γκολ, και η προσθήκη του Μπεν Γκόντφρεϊ ίσως φέρει την αμυντική σταθερότητα που χρειάζεται για να αντέξει. Πολύ ισχυρό φαβορί για την τετράδα, με την μέχρι τώρα εικόνα όλων των ομάδων.

Η Νιούκαστλ, που εμπιστεύομαι, επέστρεψε στις νίκες και ήρθε απέναντι στην σκληροτράχηλη Μπέρνλι. Όλοι περίμεναν μία εύκολη ισοπαλία, αλλά το “πουλέν” μου, Άλεν Σεντ-Μαξιμέν ήταν τρομερός, με ένα γκολ και μία ασίστ. Η ομάδα του Στιβ Μπρους δεν θα παλέψει για την σωτηρία και είναι το στοίχημα μου.

Και κλείνουμε, με την εύκολη ήττα της Λέστερ, εντός έδρας, από την Γουέστ Χαμ. Μετά την “άλωση” του Etihad, ήταν κάτι που δεν περίμενες. Αλλά ήρθε για να θυμίσει ότι οι “Αλεπούδες” έχασαν την τετράδα, που μέχρι τα μισά της προηγούμενης σεζόν ήταν σίγουρη. Θα παλέψει για την Ευρώπη η ομάδα του Ρότζερς και θα πάω κόντρα σε όσους την στηρίζουν και φέτος.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3 Οκτωβρίου

Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 4-0 (50′ Τσίλγουελ, 66′ Ζουμά, 78′, 82′ Ζορζίνιο)

Έβερτον – Μπράιτον 4-2 (16′ Κάλβερτ-Λιούιν, 45+2′ Μίνα, 52′ 70′ Χάμες Ροντρίγκες/ 41′ Μοπέ, 90′ Μπισουμά)

Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (59′ Ροντρίγκο / 17′ Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ – Μπέρνλι 3-1 (14′ Σεντ-Μαξιμίν, 65′ 77′ πεν. Γουίλσον / 61′ Γουέστγουντ)

Κυριακή 4 Οκτωβρίου

Σαουθάμπτον – Γουέστ Μπρομ 2-0 (41′ Τζενέπο, 69′ Ρομέου)

Λέστερ – Γουέστ Χαμ 0-3 (14′ Αντόνιο, 34′ Φορνάλς, 83′ Μπόουεν)

Γουλβς – Φούλαμ 1-0 (56′ Νέτο)

Άρσεναλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (61′ Σάκα, 64′ Πεπέ / 84′ ΜακΓκόλντρικ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 6-1 (2′ πεν. Φερνάντες / 4′ Εντομπελέ, 7′, 37′ Σον, 31′, 79′ πεν. Κέιν, 51′ Οριέ)

Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 7-2 (4′, 23′, 39′ Γουότκινς, 35′ αυτ. Φαν Ντάικ, 55′ Μπάρκλεϊ, 66′ αυτ. Φαμπίνιο, 75′ Γκρίλις / 33′, 60′ Σαλάχ)