Η Ουγγαρία, ισοφάρισε στο 97΄ την Βουλγαρία και πήρε την πρόκριση για το Euro 2024. Εύκολη τριάρα για την Ισπανία, ισόπαλες Γεωργία και Σκωτία

Μετά από την παρουσία της σε τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το 2016 και το 2021, το καλό θα τριτώσει για την Ουγγαρία το ερχόμενο καλοκαίρι, με τους Μαγυάρους να μένουν όρθιοι απέναντι στην Βουλγαρία για την 9η αγωνιστική του 7ου προκριματικού ομίλου του Euro 2024 και με το χρυσό 2-2 που απέσπασαν στην Σόφια να κλείνουν θέση για τα γήπεδα της Γερμανίας μία αγωνιστική πριν από το φινάλε.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόσι πήρε προβάδισμα μόλις στο 10ο λεπτό με τον Άνταμ, όμως η συνέχεια βρήκε τους Βούλγαρους να αντιδρούν και παρά το γεγονός πως έμειναν με 10 παίκτες από το 36ο λεπτό (δεύτερη κίτρινη ο Άντοφ) έφεραν τα πάνω κάτω με τον Κίριλ Ντεσπόντοφ.

Ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ σέρβιρε γκολ στον Ντέλεφ στο 24′ για να φέρει το ματς σε ισορροπία και στο δεύτερο μέρος έδωσε την πρωτοπορία στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του με εύστοχο πέναλτι στο 78′, με τους Ούγγρους να παίζουν και εκείνοι με 10 παίκτες από το 57′ αλλά να κυνηγούν μέχρι τέλους τον χρυσό βαθμό και να λυτρώνονται λίγο πριν το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Για την ακρίβεια στο 90+7′, με τον Πέτκοφ να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της Βουλγαρίας και την Ουγγαρία να κάνει το 2-2 για να πανηγυρίσει την παρουσία της σε τελικά Euro 2024 για τρίτη σερί φορά, όταν προηγουμένως μετρούσε 44 χρόνια απουσίας από την κορυφαία γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου σε επίπεδο εθνικών ομάδων.