Το αγαπημένο της… λιμάνι βρήκε η ασταμάτητη την φετινή σεζόν Μάντσεστερ Σίτι, αφού μετά από δύο νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα σε Λίβερπουλ και Έβερτον, θα καταφέρει να περάσει ξανά με 0-2 από το «Γκούντισον Παρκ», αφήνοντας εκτός ημιτελικών του Κυπέλλου τα «ζαχαρωτά». Γκουντογκάν (84′) και Ντε Μπρόινε (90′) τα γκολ για τους Σίτιζενς.

Ένα κλασικό ζευγάρι της Premier League, κοντράρεται με φόντο τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Το ασταμάτητο γαλάζιο «τρένο» από το Μάντσεστερ, αντιμετωπίζει εκτός έδρας τους «μπλε» του Λίβερπουλ.

Με αρκετές απουσίες στο μπλοκάκι τους τα «ζαχαρωτά», αφού εκτός λόγω τραυματισμών έχουν τεθεί οι Ντελφ, Ντουκουρέ, Γκμπάμιν, Όλσεν, Πίκφορντ και Χάμες. Οι «πολίτες» από την άλλη παρατάχθηκαν πλήρεις και χωρίς κανένα «πονοκέφαλο».

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο θα κυλήσει δίχως κάποια αξιόλογη φάση, με τους «πολίτες» να ακολουθούν την πεπατημένη… συνταγή της κατοχής και κυκλοφορίας της μπάλας, και με την Έβερτον να κλείνεται στο δικό της μισό, ακόμα και δικό της τρίτο.

Η πρώτη ουσιώδης φάση θα έρθει στο 19′ για την Έβερτον, αφού μετά από ένα στημένο, ο Χόλγκεϊτ θα βρει με κεφαλιά του τον Ριτσάρλισον εντός της περιοχής της Σίτι. Εκείνος θα κάνει το κοντρόλ και το γυριστό σουτ, όμως η μπάλα θα καταλήξει λίγο πάνω από την εστία του Στέφεν.

Πρώτη κίτρινη κάρτα από τον Όλιβερ στον Άλαν, ύστερα από σκληρό του μαρκάρισμα πάνω στον Γκουντογκάν στο 23′. «Σκληρό» θα χαρακτήριζα αυτό το πρώτο 25λεπτο, με αρκετές μονομαχίες, κλειστούς χώρους, με την Σίτι να προσπαθεί να ξεκλειδώσει με κάποιο τρόπο την διπλή ζώνη άμυνας των «μπλε» του Λίβερπουλ. Από την άλλη, οι παίκτες του Αντσελότι, προσπαθούν να απειλούν είτε από στημένα, είτε από επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Καλή ευκαιρία ξανά για την Έβερτον στο 35′, αφού ο Στέφεν δεν θα συνεννοηθεί καλά με τον Λαπόρτ, ο Κάλβερτ-Λιούιν θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το λάθος των παικτών της Σίτι, όμως ο Γάλλος στόπερ θα καταφέρει να απομακρύνει σε κόρνερ, αποσοβώντας το 1-0!

Τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μισού θα κυλήσουν δίχως κάποια ακόμα αξιόλογη φάση, σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα και αντοχές έτσι όπως εξελίσσεται, αφού το γκολ δύσκολα… φαίνεται στον ορίζοντα.

Παρόμοιο σκηνικό στο δεύτερο μισό – Πιέζουν ασφυκτικά οι σίτιζενς

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μισού θα κυλήσει παρόμοια με το πρώτο ημίχρονο, με τους «Πολίτες» βέβαια να μπαίνουν πιο δυναμικά στο παιχνίδι, όμως με την άμυνα των «ζαχαρωτών» να αντέχει αποτελεσματικά.

Πρώτη κίτρινη κάρτα και για παίκτη της Σίτι, με τον Φερναντίνιο να είναι αυτός που την βλέπει στο 57′ για ένα σπρώξιμο του στον Ριτσάρλισον. Από αυτό το φάουλ θα επωφεληθεί ύστερα από εκτέλεση του Ντίνιε, ο Ριτσάρλισον το σουτ του οποίου θα καταλήξει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Στέφεν.

Ένα λεπτό μετά, οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να απαντήσουν στην ευκαιρία του Βραζιλιάνου, μέσω του Στέρλινγκ, ο οποίος θα κάνει το πλασέ στην κίνηση, όμως με τον νεαρό Βιρζίνια να δείχνει το ταλέντο του και να πέφτει εντυπωσιακά στην αριστερά του γωνία αποκρούοντας και παραχωρώντας κόρνερ!

Στο 64ο λεπτό την θέση του Μπερνάρντο Σίλβα θα πάρει ο Μαχρέζ, με τον Γκουαρδιόλα να θέλει να κάνει ακόμα πιο απειλητικές τις πτέρυγες του.

Στο 66′ ένα ξαφνικό σουτ του Φόντεν λίγο έξω από την περιοχή της Έβερτον, θα καταλήξει λίγο έξω από το δοκάρι του Βιρζίνια, ο οποίος παρόλο που έπεσε δεν φαινόταν πως θα μπορούσε να προλάβει την μπάλα.

Κίτρινη κάρτα θα δεχθεί και ο Γκόμες στο 75΄, μετά από ένα σκληρό τάκλιν του στον χώρο του κέντρου, πάνω στον Φόντεν. Τέσσερα λεπτά μετά θα περάσει στο ματς και ο Ντε Μπρόινε αντί του Στέρλινγκ. Ακόμα ένα σουτ του Φόντεν θα έρθει στο 83′, όμως ακόμα μια απάντηση από τον Ζοάο Βιρζίνια, ο οποίος θα μπλοκάρει σταθερά σε ακόμα μια φάση.

Και ξαφνικά σε μια ανύποπτη φάση, ο Λαπόρτ θα καταφέρει με κάποιον τρόπο να βρεθεί στην περιοχή της Έβερτον, θα επωφεληθεί από μια μακρινή μπαλιά από την άμυνα και θα πλασάρει, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, όμως με τον συνήθη ύποπτο και δεινό σκόρερ (την φετινή σεζόν), Ιλκάι Γκουντογκάν, να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά-ψαράκι στα δίχτυα των «ζαχαρωτών»! 0-1 για τους Πολίτες στο 84′!

Αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ, ο Αντσελότι θέλοντας να κυνηγήσει ό,τι μπορεί από το ματς θα περάσει στον αγώνα τον Ιβόμπι αντί του Χόλγκεϊτ στο 87′. Για την Σίτι, ο Γκουντογκάν θα δώσει την θέση του στον Ρόντρι στο 89′.

Και στο 90′, ο Ντε Μπρόινε θα καταφέρει να κλέψει την μπάλα στο χώρο του κέντρο και θα ξεκινήσει την κούρσα προς το αντίπαλο τέρμα. Τρεις παίκτες της Σίτι θα βγουν αντιμέτωποι με 1 της Έβερτον, ο Βέλγος θα κουβαλήσει την μπάλα, θα μπει στην περιοχή και με ένα υποδειγματικό πλασέ θα κάνει το 0-2 υπέρ των «σίτιζενς», καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Και με αυτό τον τρόπο, οι παίκτες της ασταμάτητης μηχανής ποδοσφαίρου του Πεπ θα πάρουν ακόμα μια πρόκριση, αυτή την φορά για τα ημιτελικά του FA Cup, όπου ήδη βρίσκεται η Σαουθάμπτον. Οι «μπλε» του Λίβερπουλ έβαλαν τα δυνατά τους για να απειλήσουν και να κρατήσουν μακριά από την εστία τους την Σίτι και τα κατάφεραν για 83 λεπτά.

Έβερτον (Αντσελότι): Βιρζίνια, Χόλγκεϊτ (Ιβόμπι 87′), Μίνα, Γκόντφρι, Κόουλμαν, Γκόμες, Άλαν, Ντίνιε, Σίγκουρντσον, Κάλβερτ-Λιούιν, Ριτσάρλισον.

Σίτι (Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Ζιντσένκο, Λαπόρτ, Ντίας, Ουόκερ, Γουντογκάν (Ρόντρι 89′), Φερναντίνιο, Σίλβα (Μαχρέζ 64′), Φόντεν, Ζεσούς, Στέρλινγκ (Ντε Μπρόινε 79′).