Με δύο γκολ στο φινάλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέτρεψε το… σκηνικό στο Old Trafford (3-1 της Γουέστ Χαμ) και πήρε την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Αγγλίας.

Αγχώθηκε, ήταν με την πλάτη στον τοίχο για 77′ όμως τελικά η Γιουνάιτεντ, βρήκε τον τρόπο και κατάφερε να γυρίσει το ματς και να καθαρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας.

Η Γουέστ Χαμ βρήκε τους «κόκκινους διαβόλους» με αλλαγές έπειτα από το βαρύ πρόγραμμα που είχε και τη νίκη στον τελικό του Λιγκ Καπ επί της Νιουκάστλ, έτσι την άγχωσε την έριξε στα σχοινία, αλλά έμεινε με άδεια χέρια.

Ο Νταβίντ Ντε Χέα βραβεύτηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης για τις 181 φορές που κράτησε ανέπαφη την εστία της ομάδα, περισσότερες από όλους, όμως μέσα στον αγωνιστικό χώρο είχε πάρα πολύ δουλειά. Ο Ισπανός σε αρκετές στιγμές της Γουέστ Χαμ χρειάστηκε να κρατήσει το μηδέν, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 54ο λεπτό όταν ο Μπενράχμα τον νίκησε για το 0-1.

Από εκεί και μετά ο Τεν Χαγκ έκανε αλλαγές και από το 70′ και μετά πέτυχε δύο γκολ. Το πρώτο ορθά δε μέτρησε για οφσάιντ του Κασεμίρο, αλλά το δεύτερο, αυτογκόλ του Αγκουέρντ ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Στο 90ο λεπτό ο Γκαρνάτσο με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή λύτρωσε την Γιουνάιτεντ, πριν ο Φρεντ γράψει το τελικό 3-1 έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Βέγκχορστ για την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Αγγλίας.