Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη και τον Ολυμπιακό, έπρεπε να ξεπεραστεί για την Άρσεναλ. Έργο δύσκολο, μετά από μια αρνητική εβδομάδα, που έτεινε να ενεργοποιήσει ξανά το mode της εσωστρέφειας.

Το FA Cup, όμως, ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Μικέλ Αρτέτα να ανακατέψει την τράπουλα και για ένα βράδυ η Άρσεναλ να ξεχαστεί από τα προβλήματα της σεζόν της. Είναι άλλωστε η πολυνίκης του θεσμού, για αυτό και πρόταξε το πρεστίζ της και πέρασε με το διπλό από την έδρα της Πόρτσμουθ, σφραγίζοντας την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Ο Βάσκος τεχνικός τον ξεκίνησε βασικό και μάλιστα στη θέση του δεξιού μπακ, με τον Πάμπλο Μάρι να κάνει ντεμπούτο ως παρτενέρ του Λουίζ, αλλά ο Έλληνας αμυντικός ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση στους Κανονιέρηδες μετά από ένα φαινομενικά άκαρπο πρώτο μέρος.

Στο τέταρτο λεπτό καθυστερήσεων και την τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο… Sokratis εκτέλεσε με δυνατό πλασέ στην κίνηση και πέτυχε το τρίτο του γκολ στη φετινή σεζόν, σημειώνοντας το εντυπωσιακό στατιστικό του 3/3 σε τελικές εντός στόχου. Κοινώς, ό,τι πάει μέσα… γράφει για τον 32χρονο στόπερ.

Την νίκη-πρόκριση κλείδωσε ο πιτσιρικάς Έντι Ενκέτια, κάνοντας το 0-2 στο 51′ κι έτσι η Άρσεναλ ετοιμάζεται να μάθει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά το βράδυ της Τετάρτης.