Μερικές φορές τα πρώτα λεπτά ενός ματς χαρακτηρίζονται ως αναγνωριστικά. Αναγνωριστικά ήταν και στην Λαμία. Μόνο που η αναγνώριση ήταν ξεκάθαρη: Το ματς είναι τελικός! Πόσες φορές έχετε δει σε παιχνίδι δύο κίτρινες κάρτες σε λιγότερο από δέκα λεπτά, χωρίς να είναι στην Λατινική Αμερική; Κι όμως στο «Αθανάσιος Διάκος» η κάθε ομάδα μπήκε για να περάσει το μήνυμα. Εξάλλου, ουδείς εκ των δύο είχε περιθώριο για να είναι χαλαρός ή για να σκέφτεται οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη. Με το μαχαίρι στα δόντια η Λαμία, με το μαχαίρι στα δόντια και ο Ιωνικός, αλλά καμιά φορά το μαχαίρι κόβει και από τις δύο πλευρες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Έφταναν στην περιοχή του Ιωνικού, ήταν επιθετικοί, έβγαζαν τελικές, αλλά πλην της τελικής του Ρόμανιτς που μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης, εστία δεν έβρισκαν. Εντέλει, όταν τη βρήκαν ήταν η λάθος εστία και το μαχαίρι έκοψε την ίδια τη Λαμία, με τον Μπεχαράνο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην πρώτη ευκαιρία που είχε ο Ιωνικός στο ματς. Φυσιολογικά, το αυτογκόλ στο 19’ άλλαξε τελείως τις ισορροπίες στο ματς. Η Λαμία έχασε λίγο τον ενθουσιασμό της και ο Ιωνικός είχε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα – εν ολίγοις είχε το ματς ακριβώς εκεί που το ήθελε.

Το πρόβλημα, όμως, με τον φετινό Ιωνικό δεν είναι αν θα έφερνε το ματς εκεί που το ήθελε, αλλά πώς θα κατόρθωνε να μην το χάσει. Το πρώτο βήμα ήταν να μην μείνει το 0-1. Και το κατάφερε σε μια στιγμή που η Λαμία ήταν σαστισμένη με τον τραυματισμό του Νίκου Βέργου, χωρίς αυτό να μειώνει την αξία του γκολ των φιλοξενούμενων. Και πώς να τη μειώνει, αφού ο Γιώργος Βαλεριάνος πέτυχε ένα από τα γκολ της αγωνιστικής με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σέντρα-σουτ, από εκείνες που πάντα περιμένεις μετά τον πρωταγωνιστή να πει αν το ήθελε ή όχι!

Όσο νεύρο, διάθεση και ρυθμό είχε το πρώτο ημίχρονο, τόσο διαφορετικό ήταν το δεύτερο. Ρυθμό δεν είχε. Διάθεση δεν είχε. Επιθετικότητα δεν είχε. Μόνο το νεύρο έμεινε, με τον Χρήστο Βεργέτη να συνεχίζει να μοιράζει κάρτες, για να κρατήσει το παιχνίδι, αλλά τίποτα περισσότερο να μην συμβαίνει στο ματς. Ο Ιωνικός έδωσε την κατοχή στην Λαμία και περίμενε για να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, ωστόσο ούτε οι γηπεδούχοι, ούτε οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να γίνουν απειλητικοί. Τα πρώτα τριάντα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν σε πολύ αργό τέμπο και με ελάχιστες συγκινήσεις, αλλά στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό και η αλήθεια είναι ότι ο Ιωνικός έχει… ξυριστεί αρκετές φορές φέτος στο φινάλε.

Με πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα τα παιχνίδια με την ΑΕΚ και τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Ιωνικός συχνά έχει δείξει δείγματα έλλειψης συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά των αγώνων και ο Μιχάλης Γρηγορίου σίγουρα δε θα ήθελε να δει κάτι τέτοιο στο ντεμπούτο του. Ένα δίλεπτο με αρνητικό και θετικό πρωταγωνιστή τον Χουτεσιώτη έφερε ανησυχία στο στρατόπεδο του Ιωνικού, ο Έλληνας τεχνικός με τις αλλαγές του θέλησε να κάνει ακόμα πιο συμπαγή την άμυνά του για να κρατήσει ως το τέλος τη νίκη και τα κατάφερε. Η Λαμία προσπάθησε περισσότερο να βρει μια στημένη φάση για να απειλήσει, ωστόσο ο Ιωνικός αυτή τη φορά δε χαλάρωσε και ήταν υποδειγματικός τακτικά.

ΛΑΜΙΑ (Παντελίδης): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Νούνιες (55’ Ντε Βινσέντι), Βέργος (45’ Μανούσος), Σλίβκα, Μπεχαράνο (55’ Κάλεμπ), Μαρτίνεθ (73’ Τσιλούλης), Παούλαβετς, Ρόμανιτς, Βασιλαντωνόπουλος (73’ Σιμόν), Λερόϊ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Γούλερι (46’ Καμπράλ), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Σάκιτς (92’ Τσίμπσαχ), Φατιγκά (87’ Ρουμπουλάκου), Κάνιας, Σεμπά (77’ Αντούνες), Μάντζης.