Η Αϊντχόφεν ισοπέδωσε τον Άγιαξ και κατέκτησε το Σούπερ καπ Ολλανδίας με σκορ 3-5. Πρώτος προπονητικός τίτλος στην καριέρα του Ρουντ Φαν Νίστερλοοϊ.

Ποδοσφαιρική ραψωδία στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» με τον τελικό του ολλανδικού Σούπερ Καπ να έχει 8 γκολ και απίθανη εξέλιξη.

Η Αϊντχόφεν πήρε τον τίτλο με το απίστευτο 3-5, στον πρώτο προπονητικό τίτλο στην καριέρα του Ρουντ Φαν Νίστελροϊ,

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ με τον Μπέργκβαϊν (15’), όμως η PSV πήγε με προβάδισμα στο ημίχρονο χάρη σε δύο τέρματα του μεγάλου πρωταγωνιστή Γκους Τιλ (32’, 45’).

Ο Άντονι έκανε το 2-2 στο ξεκίνημα της επανάληψης από δεύτερη ασίστ του Βάινταλ (54’), όμως η άμυνα του Αίαντα έμπαζε από παντού.

Άλλα δύο τέρματα από Γκακπό (65’) και Τιλ (69’) έφεραν το σκορ στο 2-4, με τον Αίαντα να βγάζει ξανά αντίδραση και να μειώνει με τον Κούντους (72’, 3-4).

Ο Άγιαξ πίεσε για την ισοφάριση, όμως άφησε τεράστια κενά πίσω. Ο Τσάβι Σίμονς έκανε το 3-5 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ λίγο νωρίτερα (76’) στο ντεμπούτο του με τον Αίαντα ο Μπάσεϊ είδε την κόκκινη κάρτα.