Το δύο γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη για τη φετινή Eredivisie έδωσε στην Άλκμααρ τη νίκη επί της Αλμέρε Σίτι και οδήγησε σε ρεκόρ πρωταθλήματος.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης δεν σταματά να σκοράρει κατά ριπάς και το 17ο τέρμα του για την Άλκμααρ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη 3-1 επί της Αλμέρε Σίτι στη 15η αγωνιστική της Eredivisie.

Ο Έλληνας επιθετικός υποδέχθηκε την μπάλα στη μεγάλη περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο, γύρισε προς την εστία κι άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, φτάνοντας τα 26 γκολ μέσα στο 2023, πέντε λιγότερα από τον Κες Κιστ που έχει το ρεκόρ συλλόγου με 31 από το 1977 (πέτυχε και 29 έναν χρόνο αργότερα).

Επιπρόσθετα, έγινε ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Eredivisie που έχει σκοράρει στα πρώτα οκτώ εντός έδρας παιχνίδια της ομάδας του.

Ωστόσο, δεν του ήταν αρκετό και πέτυχε ακόμα ένα στις καθυστερήσεις, ώστε να φτάσει τον Σαντιάγκο Χιμένες της Φέγενορντ στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ, με τον οποίο δίνει μάχη κάθε αγωνιστική.