Η Αταλάντα βρέθηκε να χάνει, να παίζει με δέκα, όμως επικράτησε 3-2 της Λάτσιο στα 90 λεπτά και θα παίξει με Νάπολι/Σπέτσια στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Μερικές μέρες μετά την τεράστια νίκη επί της Μίλαν στο San Siro για το πρωτάθλημα, η Αταλάντα πήρε παλικαρίσια νίκη-πρόκριση κόντρα στην Λάτσιο παίζοντας για 30’ με δέκα παίκτες και πετυχαίνοντας γκολ με αριθμητικό μειονέκτημα. Η La Dea, που την ερχόμενη αγωνιστική υποδέχεται ξανά την Λάτσιο για την Serie A, θα παίξει στους «4» διπλά παιχνίδια με όποια περάσει από το ζευγάρι Νάπολι/Σπέτσια.

Στο 7’ ο Τζιμσίτι έκανε το 0-1 από κοντά, όμως στο 17’ από σέντρα του Ατσέρμπι, ο Κοσοβάρος επιθετικός, Μουρίκι, πέτυχε με κεφαλιά το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λάτσιο. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το 34’, όταν ο Ατσέρμπι έγινε από δημιουργός, σκόρερ, με ένα σπάνιο γκολ για αμυντικό, αφού έκλεψε στο κέντρο, πήρε τον χώρο που του έδωσαν και με πλασέ με το κακό του πόδι έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Μόλις τρία λεπτά μετά οι Μπεργκαμάσκι ισοφάρισαν με σουτ του Μαλινόβσκι μέσα από την περιοχή και το 2-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και το 53’ η La Dea έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Παλομίνο ο οποίος ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Λάτσαρι, όμως η ομάδα του Γκασπερίνι πήρε το προβάδισμα στο 57’ με τον Μίραντσουκ. Η Αταλάντα παρότι στο 67’ έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς με το πέναλτι του Ζαπάτα που μπλόκαρε ο Ρέινα, κράτησε το 3-2 μέχρι το φινάλε και πήρε τη μεγάλη πρόκριση.