Η Φράιμπουργκ πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της με στόχο ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο που όλο και πλησιάζει.

Αυτό που δεν κατάφερε την Πέμπτη η Μπαρτσελόνα στο πρώτο προημιτελικό του Europa League, το κατάφερε η ταπεινή Φράιμπουργκ. Σε ένα γήπεδο που οι Καταλανοί κόλλησαν στο 1-1, η εκπληκτική ομάδα της Κάτω Σαξωνίας πέρασε νικηφόρα και διατηρεί αναλλοίωτες τις ελπίδες εξόδου στο Champions League!

Οι γηπεδούχοι έχαναν τις ευκαιρίες, όμως η Φράιμπουργκ ήταν αυτή που είχε την ουσία, ανοίγοντας το σκορ σε μία ωραία αντεπίθεση και ψύχραιμο τελείωμα από τον Γκρίφο (27’).

Με τον Φίλιπ Κόστιτς να είναι για πολλοστή φορά το Α και το Ω της Αϊντραχτ, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Το γκολ του Λίντστρεμ (52’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Σέρβος μαέστρος δεν συγχώρεσε την αμυντική αδράνεια και έκανε το 1-1 (54’).

Ωστόσο, ο φετινός τζόκερ της Φράιμπουργκ έδρασε και πάλι. Το 7ο γκολ του Πέτερσεν ως αλλαγή έκανε το 1-2 (69’), το οποίο έμεινε ως το τέλος παρά την πίεση στο τέλος.

Ο Χρούστιτς σημάδεψε το δοκάρι, το γκολ του Καμάντα ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ (86’) και κάπως έτσι η Φράιμπουργκ πήρε το τεράστιο διπλό που την φέρνει στο +4 στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.