Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έβαλε… φρένο στην ξέφρενη πορεία της Λειψίας, καθώς την ανάγκασε στην ήττα με 2-0 παίζοντας και για λογαριασμό των Γκλάντμπαχ (3-1 την Μάιντς) και Μπάγερν Μονάχου.

Μεγάλο… δώρο έκανε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στις Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Μονάχου καθώς, σταμάτησε το καλό σερί της Λειψίας και πλέον τα «πουλάρια» έφτασαν στο -2 ενώ, η Μπάγερν με παιχνίδι λιγότερο είναι στο -4.

Στο πρώτο μέρος, η Άιντραχτ χρειάστηκε τον Τραπ σε δύο περιπτώσεις με τον Γερμανό να κρατάει το μηδέν σε πολύ ωραία προσπάθεια του Βέρνερ (8′) και σουτ του Νκουνκου στο 18ο λεπτό. Οι «ταύροι» είχαν την κατοχή και 12 ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου το πλήρωσαν.

Στο 48′ ο Τουρέ με απίθανο σουτ άνοιξε το σκορ για την Άιντραχτ στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Η Λειψία προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ωστόσο οι Μουκιέλε και Βέρνερ ήταν άστοχοι και δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα πέτυχαν και δεύτερο τέρμα «κλειδώνοντας» με ωραίο τελείωμα του Κόστιτς στο 94ο λεπτό μετά από ασίστ του Πασιένσια.

Στα άλλα παιχνίδια η Γκλάντμπαχ αν και βρέθηκε μόλις στο 11ο λεπτό πίσω στο σκορ από την Μάιντς, με πρωταγωνιστή τον Πλεά γύρισε την αναμέτρηση και πήρε σημαντική νίκη με 3-1 ανεβαίνοντας στην 2η θέση και το -2 από την πρωτοπόρο Λειψία. Η Πάντερμπορν πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Φράιμπουργκ με 0-2 και βρίσκεται στο -3 από την 15η Μάιντς.