Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απουσίες της Μπάγερ Λεβερκούζεν και επικράτησε με 2-1, βοηθώντας και έμμεσα την Μπάγερν Μονάχου. Πέρασε από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης με 2-0 η Ουνιόν Βερολίνου.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης άρχισε με τον καλύτερο τρόπο το 2021, καθώς επικράτησε με 2-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν και ανέβηκε στην 8η θέση. Η Λεβερκούζεν ωστόσο μετά την ήττα από την Μπάγερν έχασε για δεύτερη σερί φορά και έμεινε στο -2 από την κορυφή με παιχνίδι περισσότερο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Αμίρι αλλά ο Γιουνές λίγα λεπτά μετά ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Άντι Χούτερ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με αυτογκόλ του Ταπσόντα στο 56ο λεπτό για το τελικό 2-1.

Η Ουνιόν Βερολίνου συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις και τη νέα χρονιά, καθώς επικράτησε με 0-2 της Βέρντερ Βρέμης εκτός έδρας. Μέσα σε 28′ οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Αβονίγι να δίνει ασίστ στον Μπέκερ και να σκοράρει λίγο αργότερα στο 28′ έτσι η Ουνιόν του Φίσερ έφυγε με τη νίκη από το Weserstadion.