Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Λιρόι Σανέ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στην Φρανκφούρτη και με το 0-1 στην έδρα της Αϊντραχτ, η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε και πάλι την διαφορά στο +9.

Είναι τέτοιο το βάθος στο ρόστερ της, που ακόμα κι αν δεν σκοράρει ο Λεβαντόφσκι, ακόμα κι αν δεν τραβήξει ο Κομάν, ακόμα κι αν δεν είναι καλά ο Γκνάμπρι, ακόμα κι αν μείνει μακριά από το γκολ ο Τόμας Μίλερ, όλο και κάποιος θα βρεθεί να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Είναι τέτοιο το βάθος του ρόστερ, που στο 67ο λεπτό του αγώνα με την Φρανκφούρτη, κι ενώ η Μπάγερν είχε πέσει σε έναν εντυπωσιακό Κέβιν Τραπ που με τις αποκρούσεις του κρατούσε το 0-0, ο Νάγκελσμαν μπορούσε να φέρει από τον πάγκο, έναν παίκτη με την κλάση του Λιρόι Σανέ.

Αυτός χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να βρει το κενό στην άμυνα της Αϊντραχτ και το 0-1 (71’) ήταν η δίκαιη ανταμοιβή για τους Βαυαρούς που έκαναν ένα πολύ σοβαρό ματς και σε ανασταλτικό επίπεδο και με την νίκη τους αυτή άνοιξαν και πάλι την διαφορά από την Μπορούσια Ντόρτμουντ στους 9 βαθμούς.