Το αήττητο 14 αγώνων της Μπάγερ Λεβερκούζεν έκανε φτερά στο 1-2 από την Κολωνία που έκανε την μεγάλη έκπληξη στην «Μπάι Αρένα».

Είχε ξεχάσει την γεύση της ήττας, είχε να χάσει εδώ και ένα τρίμηνο. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν κάλυψε το χαμένο έδαφος και μπήκε στην ευρωπαϊκή ζώνη, όμως την κρίσιμη στιγμή τα… θαλάσσωσε.

Λίγο πριν από τον πρώτο ημιτελικό του Europa League απέναντι στην Ρόμα, οι ασπιρίνες υπέστησαν ήττα σοκ από την Κολωνία (1-2), που σώθηκε και μαθηματικά τρεις στροφές πριν το τέλος.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος, όταν δύο γκολ του Ζέλκε (14’, 36’) έδωσαν στους τράγους ισχυρό προβάδισμα, παρότι ο Αντλί είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 28ο λεπτό.

Η συμπαγής άμυνα της Κολωνίας κράτησε την Μπάγερ Λεβερκούζεν πολύ μακριά από τα συνηθισμένα της στάνταρ και το 1-2 έμεινε ως το τέλος, σε μία ήττα που μπορεί να κοστίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο στην ομάδα του Τσάβι.

Την ίδια ώρα, η Σάλκε πήρε μία απίστευτη νίκη στην έδρα της Μάιντς με 2-3 και βρίσκεται πλέον στο +2 από την ζώνη υποβιβασμού. Οι βασιλικοί μπλε προηγήθηκαν δύο φορές με τους Μπίλτερ (26’), Κράους (60’), όμως πήραν ισάριθμες απαντήσεις στην επανάληψη από τους Μπαρέιρο (53’) και Άαρον Μαρτίν (70’), σε ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι με πλούσιες συγκινήσεις.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία ένα πέναλτι στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων που εκτελέστηκε εύστοχα στο 103ο λεπτό από τον Μπίλτερ έκανε το χρυσό 2-3 που μπορεί να σημαίνει μία ολόκληρη κατηγορία για την Σάλκε!