Μπορεί οι φιλοξενούμενη Χόφενχαϊμ να προηγήθηκε, όμως η Ντόρτμουντ ήξερε να κάνει την ανατροπή κι έτσι έληξε το ματς με 2-1 τελικό σκορ και βρέθηκε στην τρίτη θέση της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού κι έτσι στο πρώτο 20λεπτο είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ αλλά αυτές πήγαν χαμένες. Στο 21′ όμως η Χόφενχαϊμ βγήκε μπροστά και ο Καντεράμπεκ έδωσε έτοιμο γκολ στον Ουτ, ο οποίος πλάσαρε στην κενή εστία (0-1). Αυτή την εξέλιξη δεν την περίμεναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι τελικά αντέδρασαν στην επανάληψη. Η εκτέλεση πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ στο 63′, για ανατροπή του Καγκάβα, έφερε το ματς στην ισοπαλία. Τελικά στο 89′ και αφού πρώτα οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές φάσεις- ο Πούλισιτς πήρε την κάθετη του Καγκάβα και απέφυγε και τον Μπάουμαν για να γράψει το 2-1.