Νίκες κατάφεραν να κάνουν η Φράιμπουργκ και η Λειψία κόντρα στην Μάιντς και τη Βέρντερ Βρέμης αντίστοιχα. Δείτε τι έγινε στους αγώνες της Bundesliga.

Φράιμπουργκ – Μάιντς: 2-1

Σχεδόν ισάξια ήταν η παρουσία των δύο ομάδων οι οποίες δεν μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και εκτός από την Μάιντς που έκανε κάποιες καλές φάσεις το παιχνίδι στο πρώτο μέρος δεν είχε να δείξει κάτι αξιόλογο από ρυθμό με το 0-0 να παραμένει για το πρώτο μέρος. Στη συνέχεια όμως της επανάληψης τα πράγματα ήρθαν… τούμπα με τη Φράιμπουργκ να παίζει πολύ πιο δυναμικά, να έχει μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας και τον Νιλς Πέτερσεν να ανοίγει το σκορ στο 51’ κάνοντας το 1-0. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν ειδικά προς το τέλος. Έτσι στοπ 91’ ήρθε και το 2-0 με γκολ του Φλοριάν Καθ.

Λειψία – Βέρντερ Βρέμης: 2-0

Πολύ ανώτερη σε παρουσία η Λειψία σε σχέση με την αντίπαλό της, κυριάρχησε από την αρχή μέσα στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κάποιες καλές επιθέσεις και ήταν αξιόμαχοι. Στο 34’ ο Κεϊτά έγραψε το 1-0 για τη Λειψία, έπειτα από το οποίο οι ρυθμοί έπεσαν μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Η επανάληψη δεν είχε και πολλές διαφορές από το πρώτο μέρος με το σκορ να παραμένει ως έχει σχεδόν μέχρι το τέλος. Αφού στο 87’ ο Μπερνάρντο φρόντισε να εξασφαλίσει σίγουρα τη νίκη για την ομάδα του στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Έτσι το ματς έληξε με 2-0 υπέρ της Λειψίας.