Η Φράιμπουργκ, έκανε ο,τι ήθελε την Ουνιόν Βερολίνου και πήρε τη νίκη με το εκκωφαντικό 4-1,πράγμα που την οδηγεί μόνη δεύτερη στο Γερμανικό πρωτάθλημα.

Την εκπληκτική φετινή της πορεία συνεχίζει η Φράιμπουργκ, που στο ντέρμπι των δύο μεγάλων εκπλήξεων της φετινής Bundesliga διέλυσε την Ουνιόν Βερολίνου με 4-1 και ανέβηκε μόνη στην δεύτερη θέση.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο 20λεπτο, όπου τα πάντα πήγαν στραβά για την ομάδα του Βερολίνου. Δύο γκολ του Γκρίφο (4’ πεν., 6’) έδωσαν από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, που είχαν τον Κνόχε να αστοχεί σε πέναλτι (10’) και τον Λέιτε να αποβάλλεται (19’) σε ένα εξωφρενικό ξεκίνημα.

Ο Γκρίφο με δεύτερο πέναλτι έκανε χατ-τρικ από το 19ο λεπτό, ενώ ο Γκρέγκοριτς αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους!

Στην επανάληψη η Φράιμπουργκ κατέβασε ταχύτητα, με την Ουνιόν να πετυχαίνει γκολ της τιμής το τέταρτο πέναλτι στο παιχνίδι (84’ Μίχελ) και να «γλιτώνει» με το τιμητικό 4-1.