Ιδανική πρεμιέρα για την Ουνιόν, η οποία επικράτησε 3-1 της Χέρτα στο ντέρμπι του Βερολίνου και ξεκίνησε ονειρικά τη νέα σεζόν. Ασίστ Σταφυλίδη στην ήττα της Μπόχουμ, επιβλητικές νίκες για Γκλάντμπαχ και Φράιμπουργκ.

Καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη νέα σεζόν, δύσκολα θα μπορούσε να φανταστεί η Ουνιόν. Διότι δεν είναι απλά η άνετη νίκη που της έφερε τους τρεις βαθμούς, αλλά και ο αντίπαλος τον οποίο κατατρόπωσε. Σε πρεμιέρα με τοπικό ντέρμπι οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1 της μισητής αντιπάλου Χέρτα και ανακηρύχθηκαν ξανά αφεντικά του Βερολίνου, κάνοντας ονειρικό ποδαρικό στη φετινή Bundesliga.

Τριάρα με ανατροπή για Γκλάντμπαχ

Πρεμιέρα με το δεξί για τη Γκλάντμπαχ, η οποία επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Χόφενχαϊμ και έκανε δυναμικό ξεκίνημα στη νέα σεζόν. Παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με τον Σκοβ στο 25΄, η αποβολή του Πος έξι λεπτά νωρίτερα χάρισε από νωρίς ένα αριθμητικό πλεονέκτημα στη Γκλάντμπαχ, η οποία το εκμεταλλεύτηκε για να αντιστρέψει την κατάσταση. Αρχικά, τα Πουλάρια ισοφάρισαν με φοβερό ψαλιδάκι του Μπενσεμπαϊνί (41΄), προτού ο Τουράμ ολοκληρώσει την ανατροπή στο 71΄. Το κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Ελβέντι επτά λεπτά αργότερα για να γράψει το τελικό 3-1 και να σφραγίσει το τρίποντο για την ομάδα του.

«Διπλό» με Ονισίβο η Μάιντς μέσα στο Μπόχουμ

Με το «αριστερό» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Bundesliga η Μπόχουμ του Κώστα Σταφυλίδη και του Βασίλη Λαμπρόπουλου, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Μάιντς με 1-0. Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αυστριακός σέντερ φορ, Καρίμ Ονισίβο, ο οποίος σκόραρε και τα δυο γκολ της ομάδας του (26′ και 77′). Η Μπόχουμ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 39′ με τον Στόγκερ, ο οποίος βρήκε δίχτυα μετά από ασίστ του βασικού και αναντικατάστατου Κώστα Σταφυλίδη. Στον πάγκο έμεινε ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

«Τεσσάρα» σε ένα ημίχρονο για τη Φράιμπουργκ

Δυνατό ξεκίνημα για τη Φράιμπουργκ στη Bundesliga, καθώς συνέτριψε εκτός έδρας την Άουγκσμπουργκ με 4-0. Ο μέχρι πρότινος επιθετικός των γηπεδούχων, Μίκαελ Γκρέγκοριτς, άνοιξε το σκορ με την έναρξη του δεύτερου μέρους, δύο λεπτά ο Γκρίφο διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του και στο 55′ ο Σάλαι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι Αετοί βρήκαν εν τέλει το τρίτο γκολ στο 61′ με τον Γκίντερ και ο Ντόαν στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.