Η πρωτοπόρος Μπάγερν επικράτησε 5-3 της Άουγκσμπουργκ για την 24η αγωνιστική της Bundesliga. Η Λειψία επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς νίκησε 3-0 την Γκλάντμπαχ.

Η Μπάγερν ήταν καταιγιστική και μετά την πρόκριση στους 8 του Champions League πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα. Οι Βαυαροί επικράτησαν 5-3 της Άουγκσμπουργκ για την 24η αγωνιστική της Bundesliga και βρίσκεται στην κορυφή με 52 πόντους.

Η Άουγκσμπουργκ αιφνιδίασε την Μπάγερν και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπερίσα. Οι Βαυαροί αντέδρασαν με τον πιο εμφατικό τρόπο. Ο Κανσέλο στο 15′ ισοφάρισε και ο Παβάρ έκανε την ανατροπή τρία λεπτά αργότερα. Ο Γάλλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 35′.

Πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό ο Σανέ έκανε το 4-1. Στο 60ο λεπτό η Άουγκσμπουργκ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπερίσα. Ο Ντέιβις πέτυχε πέμπτο γκολ για τους Βαυαρούς στο 74′, ενώ ο Καρδόνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ 90+3′.

Η Λειψία επανήλθε στις επιτυχίες

Η Λειψία επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της από την Ντόρτμουντ. Οι ταύροι επικράτησαν 3-0 της Γκλάντμπαχ και βρίσκονται στην 3η θέση στους 45 πόντους στο -7 από την πρώτη θέση.

Στο 53ο λεπτό τα πουλάρια δεν πέτυχαν το γκολ σε πέναλτι, όταν ο Μπλάσβιχ απέκρουσε την εκτέλεση του Πλεά. Στο 58′ ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ, με τον Φόρσμπεργκ στο 71ο λεπτό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Η Λειψία έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 80′ με τον Γκβάρντιολ.

Έχασε έδαφος η Άιντραχτ, ισόπαλο το Χέρτα- Μάιντζ

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έχασε έδαφος, αλλά συνεχίζει τη μάχη της για την Ευρώπη. Οι αετοί ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Στουτγκάρδη και έμειναν στην 6η θέση στους 40 πόντους στο -4 από την 4η Ουνιόν, η οποία έχει και αγώνα περισσότερο. Το σκορ άνοιξε ο Ρόντε στο 55′, ενώ ο Εμβουμπά ισοφάρισε στο 75′.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το Χέρτα – Μάιντζ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 7η θέση με 36 πόντους, ενώ η Χέρτα είναι 15η με 21 βαθμούς. Ο Ενγκανκάμ άνοιξε το σκορ στο 18′ με πέναλτι, ενώ ο Αζόρκ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο 57′.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 24ης αγωνιστικής

Κολωνία – Μπόχουμ 0-2 (9′ Στέγκερ, 76′ Μάσοβιτς)
Λειψία – Γκλάντμπαχ 3-0 (58′ Βέρνερ, 71′ Φόρσμπεργκ, 80′ Γκβάρντιολ)
Μπάγερν – Άουγκσμπουργκ 5-3 (15′ Κανσέλο, 18′, 35′ Παβάρ, 45′ Σανέ, 74′ Ντέιβις / 2′, 60′ Μπερίσα, Καρδόνα 90+3′)
Χέρτα – Μάιντς 1-1 (18′ Ενγκανκάμ, 57′ Αζόρκ)
Άιντραχτ – Στουτγκάρδη 1-1 (55′ Ρόντε / 75′ Μβουμπά)
11/03 19:30 Σάλκε – Ντόρτμουντ
12/03 16:30 Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ
12/03 18:30 Βέρντερ – Λεβερκούζεν
12/03 20:30 Βόλφσμπουργκ – Ουνιόν